Coraz więcej zieleni w miastach
Temat łąk kwietnych cieszy się niesłabnącą popularnością. Coraz więcej miejscowości stosuje tego typu rozwiązania. Kwestia ta nie obca jest także tarnogórzanom. Przypomnijmy, że stowarzyszenie Nasz Samorząd przygotowuje się do kolejnej edycji projektu związanego z łąkami kwietnymi. W zeszłym roku udało im się posadzić około 200 gatunków różnych kwiatów oraz ziół. Akcja objęła swym zasięgiem obszar o powierzchni 500 m².
Łąki kwietne w Tarnowskich Górach. Czy pojawią się kolejne?
Także GZM zaprasza wszystkie chętne organizacje oraz osoby fizyczne do udziału w warsztatach na temat łąk kwietnych. Zajęcia będą miały charakter teoretyczny oraz praktyczny. Uczestnicy projektu dowiedzą się, jak zakładać i dbać o łąki, by cieszyły oczy oraz służyły środowisku. Następnie przystąpią do realizacji zaplanowanych działań. Metropolia dostarczy nasiona oraz domki dla owadów zapylających. Przy wyznaczonych obszarach pojawią się również tabliczki informacyjne.
- Po dużym zainteresowaniu i zaangażowaniu uczestników w ubiegłorocznym programie pilotażowym zdecydowaliśmy się na rozwinięcie projektu - mówi Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Program Metropolitalne Łąki Kwietne to nasze wsparcie dla mieszkańców, którzy chcą wzbogacić różnorodność biologiczną w najbliższym otoczeniu. Łąki kwietne to naturalny, skuteczny sposób na łagodzenie skutków suszy. Obserwujemy, że z roku na rok stają się one coraz bardziej popularne. Ich zakładanie oraz pielęgnacja wymaga jednak zdobycia podstawowej wiedzy, jak przygotować grunt oraz kiedy kosić, aby mogły się one samoistnie odtwarzać w kolejnych okresach wegetacyjnych - dodaje.
Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 30 czerwca, do godziny 15:30. Wzory potrzebnych dokumentów można znaleźć TUTAJ. Deklaracje należy przesłać pocztą elektroniczną na adres is@metropoliagzm.pl, a w tytule maila wpisać: „Metropolitalne Łąki Kwietne”. Następnie komisja oceni złożone wnioski. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie umieszczona na stronie internetowej bip.metropoliagzm.pl. Warsztaty odbędą się jesienią: we wrześniu i październiku.
Zielona Ławeczka w Tarnowskich Górach. Stwórz sąsiedzki zespół i zawalcz o dotację
W ubiegłym roku, w ramach programu, łąki kwietne powstały w Sosnowcu, Tychach oraz Piekarach Śląskich. Miejmy nadzieję, że nowa edycja akcji zainteresuje jeszcze więcej osób i organizacji.
- Łąki kwietne zatrzymują wodę oraz mają istotny wpływ na obniżenie temperatury otoczenia w okresie letnim. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej roślin stają się siedliskiem dla wielu gatunków pożytecznych owadów oraz małych zwierząt - wyjaśniają koordynatorzy przedsięwzięcia. - Przyczyniają się również do ograniczania populacji kleszczy, bowiem występująca na łąkach różnorodność gatunków owadów wabi niczym bogata stołówka ptaki oraz drobne ssaki, które chętniej żerują w gąszczu roślin, uzupełniając przy okazji swoją dietę o kleszcze. Przez to na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach - podkreślają.
fot. GZM