Misterium świętej Barbary w Tarnowskich Górach. Muzyczne spotkanie już jutro

Przed nami druga odsłona nastrojowego wydarzenia, które nie tylko upamiętnia patronkę górników, ale także przyczynia się do popularyzacji tarnogórskiego dziedzictwa. Przed publicznością wystąpi Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta, Kameralny Zespół Wokalny In Tempore i soliści.

SMZT
Tarnowskie gory misterium sw barbary

Misterium świętej Barbary w Tarnowskich Górach

Już jutro, 26 października, w naszym mieście odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. W kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła zabrzmią utwory znanych mistrzów. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:30. Goście posłuchają utworów w wykonaniu Kameralnego Zespołu Wokalnego In Tempore i Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Olka Königa. Zaprezentują się soliści: Marta Huptas (sopran), Kamil Zdebel (baryton). Oprawę organową zapewni Bartłomiej Kwiatkowski, odpowiedzialny także za kierownictwo muzyczne. Koncert poprowadzi natomiast Piotr Pagieła.

Program wydarzenia

  • Corsican chant: U lamentu di Ghjesù - The lament of Jesus
  • Orbis Factor, medieval chant of the Gradual of Eleanor of Brittany
  • Agnus Dei – Samuel Barber
  • Pie Jesu – Andrew Lloyd Webber
  • Toccata – Claudio Monteverdi, arr. Jacob de Haan
  • Godzinki (Modlitewnik Bractwa św. Barbary)
  • Compostela – Thierry Deleruyelle
  • Eri tu che macchiavi quell'anima z opery Un ballo in maschera – Giuseppe Verdi
  • Jesu bleibt mir freude – Jan Sebastian Bach
  • Finał III symfonii organowej Camille'a Saint-Saënsa w aranżacji P. Wilby

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które organizuje wydarzenie, stara się tym samym podtrzymać pamięć o miejscowej historii i tradycji. Warto pamiętać, że w 2023 roku "Zwyczaje związane z kultem Św. Barbary oraz tradycje górników kruszcowych na ziemi tarnogórskiej” trafiły na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To zarazem zobowiązuje i motywuje do troski o ich podtrzymywanie.

Decyzja ministra kultury to nie tylko wielki zaszczyt, ale również zobowiązanie do pielęgnowania i szerzenia tych tradycji wśród mieszkańców. Z tego właśnie powodu powstał pomysł organizacji misterium, którego druga edycja odbędzie się w wyjątkowym miejscu, w którym wciąż można podziwiać zabytkową księgę bractwa św. Barbary z pierwszej połowy XVIII wieku, zawierającą papieską bullę, oraz kaplicę z obrazem patronki górników - zachęcają członkowie SMZT.
Hubertus 2024

Może Cię zainteresować:

Święto myśliwych i leśników już za nami. W Świerklańcu odbył się Hubertus 2024

Autor: Urszula Ważna

21/10/2024

Gok tworog koncert

Może Cię zainteresować:

Kuźnia Muzyki w Tworogu. W listopadzie posłuchamy wielkich przebojów minionych dekad

Autor: Urszula Ważna

24/10/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon