Z utęsknieniem czekaliśmy 3 miesiące na otwarcie znanych na całym świecie obiektów UNESCO - Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wystąpiło do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu z prośbą o wydanie rekomendacji dotyczącej uruchomienia tych dwóch obiektów dla zwiedzających zgodnie z opracowanymi przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej procedurami bezpieczeństwa, które powstały w oparciu o wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W odpowiedzi na zapytanie SMZT, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bytomiu na początku czerwca wydał pozytywną rekomendację. Oznacza to, że w nasze dwa sztandarowe obiekty turystyczne województwa śląskiego, będą otwarte dla turystów.
- Opracowane przez naszą instytucję procedury bezpieczeństwa, które powstały w oparciu o wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, właśnie pozytywnie zarekomendował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bytomiu. - wyjaśnia Grzegorz Rudnicki, jeden z członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. - Nie ukrywamy, że jest do dla nas świetna wiadomość, czekaliśmy na to blisko trzy miesiące. Przez ten okres byliśmy pozbawieni przychodów, co dla instytucji, która samodzielnie zarządza tego typu obiektami jest bardzo niebezpieczne i bardzo trudne, gdyż mamy zatrudnionych ponad 40 osób, a obiekty nie zobaczyły od trzech miesięcy ani złotówki przychodu. Dzięki temu myślę, że powoli będziemy mogli odbudowywać to co zostało zaprzepaszczone - dodaje.
W Kopalni Srebra na turystów czekają ekspozycja multimedialna, centrum obsługi zwiedzających, sala kinowa, galeria pod kopułą i najważniejszy punkt – podziemna trasę turystyczna o dł. blisko 2 km, którą można częściowo pokonać łodziami. Do dyspozycji są także sklepy z pamiątkami i minerałami, a także bezpłatny parking.
Nie brakuje także nowości. Dla turystów dostępny jest punkt gastronomiczny, który właśnie otwiera swe podwoje. Bistro Kopalnia Srebra to oferta turystów, którzy chcą z jednej strony smacznie zjeść, a drugiej nie chcą zbyt długo czekać na posiłek. Do dyspozycji turystów będzie nie tylko obszerna sala baru bistro, ale również taras zewnętrzny. Zapraszamy nie tylko spragnionych wiedzy o tarnogórskim dziedzictwie UNESCO, ale także rowerzystów, którzy mogą u nas zrobić sobie krótki przystanek przed dalszą podróżą.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej otwiera także drugi ze swoich obiektów podziemnych, czyli Sztolnię Czarnego Pstrąga – jeden z najdłuższych i najbardziej malowniczych podziemnych rejsów łodziami w Europie. Znajdujący się w sercu zabytkowego parku Repeckiego obiekt będzie przyjmował turystów o każdej pełnej godzinie, zaczynając podziemne przepływy łodziami o 12.00. Kolejne wejścia odbędą się o 13.00 i 14.00, a ostatni o 15.00.
Bilety do kopalni jak i sztolni można zakupić wchodząc na internetową stronę sprzedażową bilety.kopalniasrebra.pl.
Zanim SMZT otrzymało pozytywną decyzję PSSE w Bytomiu, wdrożyło odpowiednie procedury bezpieczeństwa, zgodne z wytycznymi GIS. Na stronie internetowej kopalniasrebra.pl i sztolniapstraga.pl można zapoznać się z nowym regulaminem zwiedzania, dostosowanym do wytycznych Sanepidu. Uwzględnia on takie elementy jak zachowanie odpowiedniego dystansu czy noszenie maseczek.
Przez cały czas przebywania na obiekcie oraz podczas zwiedzania obowiązuje nakaz noszenia przez zwiedzających osłony nosa i ust.
Zwiedzający zobowiązani są do zachowania bezpiecznej odległości – 2 metrów od innych osób, w szczególności innych zwiedzających oraz pracowników Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zapewnia że jego obiekty są bezpieczne i zachęca do kupowania biletów przez internet, a tym samym do wsparcia turystyki po tak długim okresie przestoju.
fot. Zabytkowa Kopalnia Srebra/ fb