Mural upamiętni 500 lat historii Tarnowskich Gór. Konkurs wygrała Karolina Fabia. ,,Oryginalna koncepcja, artystyczne wyrafinowanie"

Poznaliśmy rozstrzygnięcie konkursu na mural, który ma upamiętniać 500 lat historii Tarnowskich Górach. Autorką zwycięskiego projektu jest Karolina Fabia. Koncepcję doceniono za oryginalność i artystyczne wyrafinowanie.

Tarnowskie Góry
Mural tarnowskie gory 1

Rozstrzygnięto konkurs na mural w Tarnowskich Górach. Upamiętni 500 lat historii miasta

Karolina Fabia wygrała konkurs na mural upamiętniający 500-lecie Tarnowskich Gór. Projekt artystki zdobył łącznie najwyższą liczbę punktów i zostanie zrealizowany przy nowo wybudowanym centrum przesiadkowym. Zwycięską pracę wskazała suma głosów internautów oraz członków komisji konkursowej w składzie:

  • Piotr Korab - naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
  • Aleksander Kopia - Główny Specjalista Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji
  • Marzena Plewińska - Powiatowy Konserwator Zabytków
  • Marta Czarnecka-Tokarz - doktor sztuk pięknych
  • Krzysztof Miller - operator filmowy, fotografik
  • Witold Zaręba - doktor sztuk pięknych
- To ogromny zaszczyt móc wnieść swój wkład w upamiętnienie tak ważnej rocznicy dla Tarnowskich Gór. Jestem głęboko zainspirowana historią miasta Gwarków i mam nadzieję, że mój mural będzie stanowił nie tylko ozdobę, ale także inspirację dla mieszkańców i turystów odwiedzających to piękne miasto. Czas realizacji był niewielki, a walka o głosy w głosowaniu internetowym zawzięta, ponieważ konkurencja również popisała się wspaniałymi projektami! Co sprzyja tylko satysfakcji z wygranej! - mówi Karolina Fabia.

Wyniki konkursu:

  1. Karolina Fabia - 49 punktów
  2. Edyta Demkowicz - 44 punkty
  3. Zuza Wollny - 37 punktów

,,Oryginalna koncepcja, artystyczne wyrafinowanie"

Członek jury, Witold Zaręba, podkreślił, że wszystkie trzy prace prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny. Jak dodał, zwycięska praca wyróżniała się otwartym działaniem artystycznym, nie skupiając się wyłącznie na aspektach historycznych, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich projektów. Dzięki jasnym barwom i rytmicznemu budowaniu przestrzeni miasta, mural będzie emanował optymizmem.

- Najbardziej istotną cechą zwycięskiego muralu jest jego zdolność do odkrywania miasta na nowo dla widza. Jest to wyjątkowa cecha, która pozwala ludziom spojrzeć na Tarnowskie Góry z nowej perspektywy, inspirując do głębszego zrozumienia i odkrywania uroku oraz historii miasta - mówi Zaręba.

- Na początku ogromny rozmiar ściany wydawał się kłopotliwy, ale wraz z doczytywaniem coraz to nowszych informacji z historii TG, zaczynałam się bać, że jeszcze braknie miejsca! Projekt na pierwszy rzut oka przykuwa uwagę kolorami i w swojej formie czy przekazie, początkowo może wydawać się nieoczywisty. Ściana jest jednak długa i od samego jej początku do końca możemy oglądać historię rozwoju Tarnowskich Gór. Ci, którym jest ona dobrze znana, na pewno dostrzegą w projekcie momenty upamiętniające ważne wydarzenia lub miejsca, które do dziś pełnią tu ważną, reprezentatywną rolę - dodaje Karolina Fabia.

Opis zwycięskiego projektu

Pierwszy segment muralu jest inspirowany najstarszą historią miasta, jego genezą związaną z kruszcami wydobywanymi z ziemi, gorami i legendą o chłopie Rybce; „Tarnowskie Góry zawdzięczają swoje istnienie bogactwom ziemi: rudom ołowiu, srebra, cynku i żelaza. Legenda mówi, że pierwsza bryłkę kruszcu srebronosnego wyorał chłop Rybka ok. 1490 r. Zaczęli tu wtedy przybywać osadnicy, powstały pierwsze osady górnicze. Na gruntach wsi Tarnowice powstają „gory” (po staropolsku) czyli kopalnie – stąd nazwa miasta Tarnowskie Góry.”

Drugi segment opowiada o dalszych losach miasta; nadaniu praw miejskich, herbu oraz Ordunku Gornego – przywileju nadanego przez Jana II Dobrego oraz margrabiego Jerzego Fryderyka von Ansbacha jak i nadania przez ostatniego herbu miasta.

Trzeci segment skupia się na XVIII i XIX wieku – rozwoju miasta Tarnowskie Góry; powstaniu rządowej kopalni i huty Fryderyk, sprowadzeniu maszyny parowej, założeniu nowych fabryk oraz wodociągów miejskich. W prawej części widać również Bramę Gwarków.

Czwarty i ostatni segment muralu rozpoczyna dzwonnica gwarkowska oraz tunele kopalni. Dalej węzeł kolejowy, dworzec oraz inne charakterystyczne kamienice związane z historią miasta Tarnowskie Góry. W tej części pojawia się również nacisk na ekologiczne aspekty miasta jak innowacyjne odprowadzanie i gospodarowanie wodami podziemnymi, ścieżki rowerowe. Mural kończy się upamiętnieniem UNESCO, zabytkową kopalnią srebra oraz logo miasta.

Konkurs wygrała Karolina Fabia
Konkurs wygrała Karolina Fabia
Maszynownia Żywiołów w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Na Śląsku mamy swoje własne Hydropolis. W Tarnowskich Górach powstała Maszynownia Żywiołów

Autor: Urszula Ważna

20/04/2024

Projekty konkursowe NOSPR Katowice z 2008 r.

Może Cię zainteresować:

NOSPR, którego nie było. Bryła węgla, bryła lodu, brutal, podróbka muzeum z Bilbao. Zobaczcie odrzucone projekty katowickiego NOSPR

Autor: Katarzyna Pachelska

05/10/2024

Szyb krystyna bytom t staniek 06

Może Cię zainteresować:

Przysadzista Krystyna i smukła Ewa w jednym Bytomiu stoją. Sąsiadki z gruby, która już nie istnieje

Autor: Katarzyna Pachelska

20/04/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon