#TGMural
W lutym władze miasta zaprosiły mieszkańców do wspólnego zaprojektowania grafiki, która ozdobi dużą ścianę przy parkingu po dawnym zakładzie Tarmilo. Zgłoszenia można było składać do 15 kwietnia. Jak poinformowali urzędnicy, akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem - przyjęto 50 projektów.
- Cieszy nas tak ogromne zainteresowanie konkursem. Jesteśmy bardzo ciekawi nadesłanych projektów, jednakże zgodnie z regulaminem, otwarcia kopert dokonamy dopiero podczas spotkania komisji konkursowej, które z powodu pandemii odbędzie się w formule on-line – mówi Piotr Korab, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.
Nadesłane projekty oceni dziesięcioosobowa komisja w składzie:
- Piotr Korab – naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
- Damian Stadler – Zastępca Naczelnika Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
- Tomasz Trzcionkowski – Kierownik Biura ds. Dostępności Architektury Miejskiej i Opieki nad Zabytkami
- Katarzyna Majsterek – główny specjalista Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
- Mariusz Jarzombek – główny specjalista Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
- Celina Maryńczuk – Powiatowy Konserwator Zabytków
- Zbigniew Pawlak – przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
- prof. Werner Lubos – artysta plastyk – tarnogórzanin – członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
- dr Witold Zaręba – doktor sztuk pięknych – tarnogórzanin
- Anna Osadnik – artystka
Przy wyborze pod uwagę wzięty zostanie także głos samych mieszkańców. Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Podczas pierwszego z nich (do 30 kwietnia) jury wybierze trzy najlepsze prace. Następnie propozycje te w internetowym głosowaniu (30 kwiecień - 15 maj) ocenią tarnogórzanie: projekt, który uzyska największą liczbę głosów otrzyma 15 punktów, kolejny - 10, a ostatni - 5. Komisja dołączy do nich także swoje oceny i na tej podstawie finalnie wybrany zostanie laureat. Poznamy go do 30 maja. Na zwycięzcę czeka 10 tysięcy złotych.
Najlepsze trzy prace poznamy dopiero za niecałe dwa tygodnie. Organizatorzy konkursu podkreślali, że powinny one nawiązywać do gwarkowskich plakatów z lat: 1957 – 1988. Podczas ubiegłego tygodnia odbywała się licytacja pięciu ze wspomnianych prac należących do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Środki z ich sprzedaży zostały przekazane na rzecz utrzymania zabytkowych obiektów UNESCO. Najwyższą kwotę - 350 zł - zaproponowano za plakat autorstwa Bolesława Kalke z 1961 roku.
Plakaty Gwarkowskie - licytacja dla Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga trwa
fot. UM Tarnowskie Góry/SMZT