Na pomoc ukraińskim muzeom
Każdy, kto miał okazję odwiedzić naszych wschodnich sąsiadów, wie, jak wielką wartością odznaczają się zabytki Kijowa, Lwowa czy Odessy. Doskonale zdają sobie z tego sprawę również polscy historycy, którzy postanowili wesprzeć swoich przyjaciół ze wschodu.
- Dziś muzea Ukrainy stają w obliczu ekstremalnych wyzwań – jak ochronić i uratować zbiory, jak zachować spuściznę wielu pokoleń, nad którą sprawują opiekę. Polska rozumie to aż nadto dobrze. Grabież i zniszczenia dóbr kultury w naszym kraju przybrały wyjątkowe rozmiary w czasie II wojny światowej - stwierdzają muzealnicy. - Podobnych strat nie powinien już nigdy więcej ponieść żaden naród i żadne państwo - zaznaczają.
W marcu powstał Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy zrzeszający prawie pięćdziesiąt polskich instytucji kultury.
- Po rozmowach z kilkudziesięcioma instytucjami kultury w Ukrainie wiemy, że najważniejsze jest zorganizowanie konkretnej, rzeczowej pomocy. Niektóre instytucje poprosiły o dostarczenie materiałów zabezpieczających zbiory, inne zwróciły się z prośbą, o sprzęt do digitalizacji dóbr kultury - opowiadają członkowie grupy.
Szczególne podziękowania za dotychczasowe wsparcie otrzymały:
- Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie
- Muzeum w Tarnowskich Górach
- Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu
- Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie
- Muzeum Getta Warszawskiego
- Muzeum Historii Katowic
Może Cię zainteresować:
Tarnowskie Góry dla Ukrainy. Z czego mogą skorzystać nowi mieszkańcy naszego miasta?
Tarnowskie Góry dla Ukrainy
Historycy z naszego miasta aktywnie włączyli się w akcję pomocową. W tarnogórskim muzeum rozpoczęła się zbiórka materiałów potrzebnych do zabezpieczenia dzieł sztuki i historycznych artefaktów.
- Pragniemy pomóc ukraińskim muzeom w zabezpieczeniu ich zbiorów. Należy pamiętać, że materialne dziedzictwo kulturowe świata jest naszym wspólnym dziedzictwem, tożsamością i inspiracją dla całej ludzkości - oświadczają pracownicy instytucji.
Pierwszy transport materiałów wyruszył w poniedziałek, 14 marca, do Warszawy. Stamtąd skierowano go na wschodnią granicę.
Jak włączyć się w akcję?
Każda zainteresowana osoba może dołożyć swoją cegiełkę do ogólnopolskiego przedsięwzięcia. W Muzeum w Tarnowskich Górach trwa wciąż zbiórka. Co jest potrzebne?
- folia bąbelkowa
- taśmy klejące
- taśmy mikowe
- folia strech
Wszyscy, którzy chcą finansowo wesprzeć ukraińskie muzea, mogą tego dokonać poprzez wpłatę na specjalne konto.
- Numer rachunku: 76 1050 1575 1000 0090 8156 1491
- Odbiorca: INSTYTUT PAWŁA WŁODKOWICA z dopiskiem: "Darowizna na rzecz muzeów Ukrainy"
Uzyskane środki zostaną w całości przeznaczone na zakup materiałów dla ukraińskich muzeów.