Misterium św. Barbary 2024
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej po raz drugi zaprosiło mieszkańców do udziału w tym wyjątkowym spotkaniu. Choć do Barbórki jeszcze daleko, w naszym mieście śląską patronkę wspomina się nie tylko w grudniu. Oprócz lipcowego święta do kalendarza wydarzeń dołączyło jeszcze jesienne misterium.
27 października w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach goście mogli posłuchać dziesięciu utworów. Wśród nich znalazły się także Godzinki z modlitewnika z 1747 roku. Zgromadzeni usłyszeli Parafialną Kamiliańską Orkiestrę Dętą pod batutą Olka Königa, Kameralny Zespół Wokalny In Tempore pod kierownictwem Bartłomieja Kwiatkowskiego, solistów: Kamila Zdebela, Martę Huptas oraz Yaroslavę Nekliaievę.
Muzyczno, liturgicznie, multimedialnie, wyjątkowo... Za nami II Misterium św. Barbary. Drugi rok z rzędu, ale trochę inaczej. Najpierw z kaplicą św. Barbary, a później ołtarzem na pierwszym planie. I przede wszystkim w wypełnionym po brzegi kościele - wspominają organizatorzy koncertu, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Oprócz muzyki wnętrze świątyni zyskało także wyjątkową ozdobę w postaci oświetlenia. Wprowadzało ono w klimat misterium, a nastrojowości dodawały również świece, a także lampki przyniesione przez członków SMZT. Podczas wydarzenia wyświetlano zdjęcia wizerunków św. Barbary, którymi wcześniej podzielili się tarnogórzanie. Udało się zgromadzić około czterdziestu zbiorów.
3 marca 2023 roku "Zwyczaje związane z kultem Św. Barbary oraz tradycje górników kruszcowych na ziemi tarnogórskiej" zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Decyzja ministra kultury to nie tylko wielki zaszczyt, ale również zobowiązanie do pielęgnowania i szerzenia tych tradycji wśród mieszkańców - przypominają członkowie SMZT.
Z tego właśnie powodu SMZT wyszło z pomysłem organizacji misterium, którego druga edycja odbyła się w wyjątkowym miejscu, w którym wciąż można podziwiać zabytkową księgę bractwa św. Barbary z pierwszej połowy XVIII wieku, zawierającą papieską bullę, oraz kaplicę z obrazem patronki górników. Tego wieczoru zadbaliśmy o nasze dziedzictwo - tłumaczą.
Może Cię zainteresować:
Teraz coś dla prawdziwych miłośników muzyki dawnej. Do Tarnowskich Gór powraca Annum Festival
Może Cię zainteresować: