Nagrody "Orła i Róży" przyznane. Tym razem powędrowały do Eryka Lubosa i ZPiT Miedarzanie

Wczoraj, 7 listopada, w Nakle Śląskim odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego zostali oficjalnie zaprezentowani tegoroczni laureaci. Nagrody "Orła i Róży" od lat trafiają do osób zasłużonych dla rozwoju naszego powiatu. W tym roku cieszą się nimi tarnogórski aktor oraz pasjonaci z Miedar.

Nagrody "Orła i Róży" 2024

Jest to wyróżnienie, jakie trafia do osób i organizacji działających na terenie powiatu tarnogórskiego. Ich praca może rozwijać jego potencjał gospodarczy, społeczny czy kulturowy. Kapituła wybrała dwóch laureatów spośród ośmiu zgłoszonych w tym roku kandydatów. Podczas sesji Rady Powiatu jej członkowie jednogłośnie zaakceptowali zaproponowanych. Wczoraj, 7 listopada, odbyło się spotkanie, podczas którego laureatom zostały przekazane nagrody. Wydarzenie miało miejsce we wnętrzach pałacu w Nakle Śląskim, gdzie mieści się Centrum Kultury Śląskiej. Wśród wyróżnionych znalazł się Eryk Lubos. Pochodzący z Tarnowskich Gór artysta przyznaje się do swoich śląskich korzeni i wspiera promocję miasta, a także powiatu.

Eryk Lubos to aktor, który urodził się 6 września 1974 roku w Tarnowskich Górach, gdzie w 1993 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej. Studia na wrocławskim Wydziale Aktorskim - Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie ukończył w roku 1998. Dwa lata wcześniej zadebiutował na scenie teatralnej (...). Aktor często wspomina swoją młodość w Tarnowskich Górach i chętnie tu wraca. Eryk Lubos, jako jeden z nielicznych znanych osób, zachęcał do wsparcia Zabytkowej Kopalni Srebra, przed którą stanęło widmo upadłości z powodu małej ilości zwiedzających - głosi załącznik do uchwały w sprawie przyznania nagrody.

Drugim z laureatów jest Zespół Pieśni i Tańca Miedarzanie. Grupa działa już prawie 30 lat - od 1996 roku. Dba o zachowanie śląskich tradycji i promowanie ich wśród szerokiej publiczności.

Na przestrzeni lat zespół brał udział w licznych koncertach, festiwalach, konkursach na terenie Polski oraz poza granicami kraju, występując m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, na Węgrzech, w Czechach, Litwie, czy Słowacji (...). Zespół odtwarza stare tradycje, tańce, obrzędy ludowe, prezentując je w regionalnych strojach ludowych, szytych przez członków zespołu - czytamy w załączniku do uchwały w sprawie przyznania nagrody.
Rewitalizacja budynku przy ulicy Królika 20

Może Cię zainteresować:

Kolejny obiekt może stać się punktem na turystycznej mapie Tarnowskich Gór. Co tam powstanie?

Autor: Urszula Ważna

07/11/2024

Tarnowskie gory kopalnia

Może Cię zainteresować:

Muzyka inspirowana dźwiękami górnictwa zabrzmi w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Autor: Urszula Ważna

05/11/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon