Nastolatkowie dla Ukrainy
Młodym ludziom nie brakuje wolnego czasu, pomysłów i chęci niesienia wsparcia. Uczniowie razem ze swoimi nauczycielami pomagają, jak potrafią. Oto oświadczenie Wieloprofilowego Zespołu Szkół w Tarnowskich Górach.
Nastolatkowie nie ograniczają się oczywiście do wygłaszania manifestów. Tarnogórski "Ekonomik" zorganizował zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów.
- W ciągu zaledwie kilku dni udało się zebrać dary, które zostały przekazane na pomoc Ukrainie i będą dostarczone poprzez pana Serhii Donii - opowiadają przedstawiciele szkoły. - Szczególne podziękowania kierujemy do Przychodni Wielospecjalistycznej w Tarnowskich Górach za odzew na ogłoszoną akcję i dostarczenie tak potrzebnych materiałów opatrunkowych, leków i innych środków medycznych! - dodają.
Dzięki kiermaszowi oraz zaangażowaniu samorządu szkoła przekazała także kwotę prawie 1000 złotych dla zajmującego się uchodźcami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
W pomoc włączył się także "Mechanik". Przypomnijmy, że na terenie warsztatów ZSTiO mieści się obecnie powiatowy magazyn "HUB". Sami uczniowie także dostarczyli potrzebne artykuły.
Natomiast w II LO im. Staszica pierwszy etap zbiórki zakończył się 4 marca. Dostarczone przez uczniów dary zostały przekazane do Punktu Pomocy Uchodźcom wojennym z Ukrainy w Hrubieszowie.
- Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w naszą akcję, zarówno tym, którzy przynieśli dary, jak i absolwentowi naszego liceum - Tymonowi Stalmachowi, który wraz ze swoimi kolegami zawiezie dary do wyznaczonego miejsca - zaznaczają członkowie samorządu.
Podobne akcje mają miejsce także w I LO im. Sempołowskiej, Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych czy Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, który przygotował lokum dla 80 uchodźców. Z kolei tarnogórski "Gastronomik" aktywnie włączył się w pomoc osobom, które uciekły z terytorium Ukrainy i na lotnisku w Pyrzowicach oczekują na samolot do swoich krajów.
Młodzi Ukraińcy w tarnogórskich szkołach
Jak podaje Starostwo Powiatowe, szkoły ponadpodstawowe są otwarte na nastolatków z sąsiedniego kraju, którzy chcieliby kontynuować u nas swoją edukację. Naukę mogą podjąć bezpłatnie, a brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody w uczestniczeniu w zajęciach.
- Aby ułatwić rozpoznanie kierunku kształcenia oraz wyboru szkoły, osoby zainteresowane zapraszamy bezpośrednio do pracowników Wydziału Kontroli i Zarządzania Jednostkami Oświatowymi w Starostwie Powiatowym przy ul. Karłuszowiec 5, gdzie zostaną przedstawione wszystkie kierunki kształcenia oraz wsparcie w wyborze odpowiedniego - informują urzędnicy.