Wsparcie dla instytucji publicznych
Pandemia koronawirusa przysporzyła naszemu społeczeństwu wielu problemów. W okresie wiosennego lockdownu, kiedy palcówki edukacyjne pozostawały zamknięte, okazało się, jak ważną pełnią one rolę dla sprawnego funkcjonowania całej społeczności. O ile uczeń może jeszcze zostać w domu sam, o tyle przedszkolak powinien mieć zapewnioną opiekę. Nie mówiąc już o młodszych dzieciach. Wielu rodziców wie, że nieocenioną pomocą są dziadkowie, ale dzisiaj wielu z nich pracuje lub po prostu mieszka daleko od swojego wnuka. Przypomnijmy, że aktualnie w Tarnowskich Górach funkcjonują tylko trzy oddziały żłobka publicznego:
- przy ulicy Bema (Centrum)
- przy ulicy Wyszyńskiego (Stare Tarnowice)
- przy ulicy Strzybnickiej (Strzybnica)
Co zatem w sytuacji, kiedy maluch nie dostanie się do przedszkola?
Organizacja Nasz Samorząd postanowiła pomóc tarnogórskim rodzicom. Członkowie zdecydowali się na wystosowanie interpelacji do burmistrza Arkadiusza Czecha. Zawarli w niej prośbę o zwiększenie dotacji dla żłobków prywatnych lub umożliwienie korzystania z opieki w placówkach państwowych dla nowych maluchów.
- Jedynym rozwiązaniem pozostaje w tej sytuacji opieka świadczona przez zewnętrzne instytucje. Niestety coraz częściej są to prywatne żłobki i kluby malucha w których opłaty sięgają miesięcznie 1000 zł - oświadczają inicjatorzy wniosku. - W tym miejscu to właśnie urzędy gmin aktywnie włączają się w dofinansowanie opieki żłobkowej nad najmłodszymi mieszkańcami. Jak zatem wygląda dofinansowanie w naszym mieście? Jakie kwoty są zagwarantowane na opiekę dla najmłodszych dzieci od 0-3 lat? Trzeba przyznać, że wygląda to kiepsko - stwierdzają.
W imieniu organizacji, interpelację złożył radny Marek Porada. Jak tłumaczą pomysłodawcy, takie działania lokalnego samorządu przysłużą się nie tylko samym zainteresowanym, ale także całemu miastu.
- Tarnowskie Góry stają się coraz częstszym celem osiedlania się ludzi, przeprowadzających się tutaj z innych miast aglomeracji śląskiej, a tym samym płacącym tutaj podatki i przyczyniających się do zwiększenia dochodów budżetowych - czytamy w dokumencie. - Należy zachować, a nawet wzmocnić ten trend - dodają autorzy dokumentu.
Autorzy interpelacji podkreślają, że są otwarci na dyskusję i chętnie zaznajomią się z refleksjami tarnogórzan. Zainteresowani znajdą treść całego dokumentu TUTAJ.