- To pierwszy i nie jedyny zaplanowany przez nas krok zmierzający do ograniczenia użytkowania na terenie naszego miasta tworzyw sztucznych, które są jedną z najgroźniejszych plag naszych czasów – przyznaje burmistrz.
Akcja ta ma na celu ochronę środowiska naturalnego i eliminację z użytku jednorazowych talerzy, sztućców, kubków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z tworzyw sztucznych, czyli długo rozkładających się śmieci. Zostaną one zastąpione wielorazowymi odpowiednikami, bądź produktami ulegającymi biodegradacji. Co więcej, ograniczony zostanie zakup wody butelkowanej, a plastik ustąpi miejsca szkłu. Urzędnicy zrezygnują też z używania plastikowych toreb, siatek i reklamówek. Konsekwencje wprowadzenia nowego zarządzenia odczuje też biuro promocji miasta, ponieważ materiały promocyjne muszą od tej pory być wykonywane z tworzyw pochodzących lub podlegających recyklingu. Rewolucja ta będzie realizowana stopniowo. Przypomnijmy, że niektóre proekologiczne zasady udało się już z powodzeniem wprowadzić. W urzędzie obowiązuje segregacja śmieci, jest tu też pojemnik na baterie.
Będą zakazy, ale i zajęcia edukacyjne
Wprowadzone obostrzenia to nie koniec zmian. W planach jest także podjęcie działań edukacyjnych w zakresie ograniczenia korzystania z przedmiotów jednorazowego użytku, skierowanych do pracowników i mieszkańców. Jak zapowiada magistrat, wkrótce w tarnogórskich szkołach i przedszkolach, wzorem popularnej akcji „Hajcujymy niy Trujymy”, ruszy wielowątkowa, miejska kampania edukacyjna promująca ekologiczne opakowania, używanie szklanych butelek zamiast plastikowych oraz akcja zachęcająca do picia wody z kranu.
„Nie” dla plastiku powiedzieli też włodarze innych miejscowości
Tarnowskie Góry idą w ślady innych śląskich. Walkę z nadmiarem plastiku toczą już od maja zabrzańscy radni, którzy postanowili wezwać do zaprzestania używania jednorazowych plastikowych opakowań, naczyń, sztućców, słomek, rurek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto oraz przez podmioty zewnętrzne dotowane z budżetu miasta. Jak zapowiedziano, sukcesywne wycofywanie się z korzystania z plastiku ma nastąpić od 1 września 2019 roku. Próby ograniczenia używania plastiku podjęli też radni w Katowicach. Z kolei w pobliskim Bytomiu rajcowie w czerwcu przyjęli uchwałę inicjującą nową akcję w mieście - „Bytom bez plastiku”.
fot. pixabay.com