Jednogłośna decyzja
Wszyscy obecni radni poparli przedstawiony wniosek. Na jego podstawie tarnogórscy restauratorzy zwolnieni są z trzeciej części opłaty rocznej, jaką muszą wnosić za obowiązującą ich koncesję. Co z przedsiębiorcami, którzy zapłacili już całość kwoty? Zastępca burmistrza do spraw gospodarczych Piotr Skrabaczewski zapowiada, że jedna trzecia stawki zostanie im zwrócona. Działania miasta są odpowiedzią na problemy, z jakimi borykają się właściciele lokali gastronomicznych. Mimo tego, że kawiarnie i restauracje mogą już gościć klientów, ogólnoświatowy lockdown dał się we znaki wielu firmom.
- Projekt uchwały wychodzi na przeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Takich lokali jest prawie osiemdziesiąt - tłumaczy Arkadiusz Czech, burmistrz miasta. - Chciałbym wykorzystać możliwość wynikającą z ustawy - dodaje.
Koszt, jaki poniesie miasto, wynikający ze zwolnienia z opłaty wynosi 80 tysięcy złotych. Projekt opiniowała Komisja Budżetowa oraz Komisja Strategii, Rozwoju, Promocji i Turystyki.
Nie tylko restauratorzy
Oprócz uchwalonej niedawno decyzji, nasze miasto również w inny sposób wspierało przedsiębiorców dotkniętych stratami wywołanymi epidemią. Znacznie wcześniej podjęto inicjatywę, by umorzyć część zobowiązań za wynajem lokali miejskich organizacjom, które poniosły straty. Jeżeli spadek dochodów przekraczał 50%, firmy mogły liczyć na całkowite zwolnienie z kosztów. W kwietniu Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie udzielenia przez gminę zwolnień z podatku od nieruchomości oraz przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości przedsiębiorcom, którzy odnotowali pogorszenie płynności finansowej.
- Wsparcie w największym zakresie dotyczy szczególnie tych dotkniętych przymusowym ograniczeniem działalności z powodu epidemii COVID-19 – mówi Piotr Skrabaczewski. – Każdy przedsiębiorca, którego objął zakaz działalności może uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości za okres od kwietnia do czerwca bieżącego roku. Niezależnie od zwolnień w podatku właściciele firm prowadzący działalność w lokalach gminnych i dzierżawiących gminne nieruchomości, których sytuacja ekonomiczna uległa pogorszeniu mogą ubiegać się o częściowe umorzenie (do 81%) należności czynszowych – dopowiada.