Nowości wąskotorówki na 2023 rok
Do otwarcia sezonu turystycznego zostało jeszcze trochę czasu, ale Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych ma już plany na nadchodzące miesiące. W 2022 roku w przejażdżkę wyjątkowymi pociągami wybrało się 21 017 podróżnych. To wzrost o 8% w porównaniu z poprzednim okresem, a kto choć raz wyruszył się w drogę wąskotorówką, wie, jak dużą cieszy się popularnością. Planowane zmiany mogą jeszcze bardziej podnieść jej atrakcyjność i dostępność. Co zatem nowego nas czeka?
Kolejowe zadanie w Tarnowskich Górach
Pierwsza inwestycja dotyczy Srebrnego Miasta. W Tarnowskich Górach ma powstać nowy peron dla wąskotorówki.
– Wspieranie wąskotorówki to dla nas obowiązek i powód do niezwykłej dumy – tylko u nas najstarsza kolej tego typu w Europie istnieje i działa do dziś, w dodatku dowozi gości do Zabytkowej Kopalni Srebra czy innych – jedynych w regionie – zabytków wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.
– Druga rewolucja przemysłowa w naszym mieście pod koniec XVIII wieku zaczęła się od sprowadzenia do nas maszyny parowej. Teraz po latach przerwy gościmy u nas znowu parowóz. Jak się z tego nie cieszyć? – wskazuje burmistrz w odniesieniu do parowej lokomotywy "Ryś", która niedawno pojawiła się na wąskich torach.
Zmiany w Miasteczku Śląskim
To jeszcze nie koniec nowinek. Także inna gmina powiatu tarnogórskiego ma w planach kolejową inwestycję. Przebudowana zostanie stacja Miasteczko Śląskie Wąskotorowe. Zadanie zostanie wykonane w ramach większej inwestycji - centrum przesiadkowego. Dzięki powstaniu nowej infrastruktury podróżni mogliby wygodnie przesiąść się z wąskotorówki do pojazdów transportu publicznego lub zostawić samochody na pobliskim parkingu.
Centrum przesiadkowe w Miasteczku Śląskim. Co ma z tym wspólnego wąskotorówka?
– Rozbudowa stacji wąskotorowej Miasteczko Śląskie w ramach budowy centrum przesiadkowego pozwoli wykorzystać ogromny potencjał turystyczny kolejki wąskotorowej – mówi burmistrz Miasteczka Śląskiego, Michał Skrzydło.
- W połączeniu z komunikacją kolejową, autobusową, a nawet lotniczą (pierwszy przystanek kolejowy od lotniska w Pyrzowicach), istniejącymi i planowanymi szlakami rowerowymi oraz atrakcjami historycznymi i przyrodniczymi naszego miasta daje szansę na stworzenie naprawdę ciekawego produktu turystycznego. Jesteśmy co prawda dopiero na początku tej drogi, ale nowa stacja wąskotorowa to duży krok naprzód w budowaniu atrakcyjności turystycznej Miasteczka Śląskiego i okolicznych miejscowości - dodaje.
Ten rok będzie także wyjątkowy dla Górnośląskich Kolei Wąskotorowych ze względu na dwa znaczące jubilerze. GKW, najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie, będzie świętować sto siedemdziesiątą rocznicę powstania. Natomiast Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych celebruje dwudziestą rocznicę powstania. Jak zapowiadają kolejarze, główne obchody planowane są na wrzesień. Z pewnością jest co świętować.
Może Cię zainteresować: