Wojewódzkie Obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej
To będzie wyjątkowy rok. W Sejmie posłowie przyjęli uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. W Warszawie prezentowana była wystawa "Mōj Ōpa tyż boł deportuwany", którą można zobaczyć w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Natomiast Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Na najbliższą niedzielę, 26 stycznia, zaplanowano wydarzenia mające na celu upamiętnienie ofiar wydarzeń z 1945 roku. Część obchodów odbywa się w Radzionkowie.
- 12:00 - Msza św. w Archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach
- 13:20 - złożenie kwiatów pod bramą "Zgoda" w Świętochłowicach
- 14:00 - oficjalne uroczystości wraz ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu-Miechowicach
- 14:30 - rekonstrukcja wydarzeń ze stycznia 1945 r. w Bytomiu-Miechowicach
- 16:00 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie. Treść napisu na tablicy:
"Pamięci wywiezionych z Radzionkowa do łagrów w ZSRR,
osadzonych w obozach pracy na Górnym Śląsku,
oraz ofiar gwałtów na ludności cywilnej w 1945 roku
W 80-tą rocznicę Tragedii Górnośląskiej - mieszkańcy Radzionkowa"
W Radzionkowie odbędzie się także Msza św. w intencji ofiar deportacji w 1945 roku i obozów na Górnym Śląsku. Liturgia rozpocznie się o godzinie 10:00 w koście pw. św. Wojciecha. Do poznania historii wspominanych wydarzeń zaprasza Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Mieści się ono w Radzionkowie przy ul. św. Wojciecha 118. Weekendowe zwiedzanie odbędzie się w sobotę, 25 stycznia.
Obchody w Tworogu
Tragiczną rocznicę uczci także inna gmina powiatu tarnogórskiego. W sobotę, 25 stycznia, wspominać będzie Tworóg.
- 16:00 - Msza św. w kościele pw. św. Antoniego w Tworogu z udziałem Orkiestry Dętej Tworóg
- 17:00 - uroczysty przemarsz ze zniczami pod pomnik Pamięci Ślązaków Ofiar Wojen, Interweniowań, Wywózek i Prześladowań przed Urzędem Gminy Tworóg
- 17:15 - złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem
- 17:30 - refleksja i teatr cieni w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Tworogu
- 18:00 - czas na refleksje, zadumę i ogrzanie się gorącym posiłkiem za Urzędem Gminy Tworóg
Do pracy przymusowej zabierano zarówno osoby mające powiązanie z okupantem hitlerowskim, jak również działaczy podziemia hitlerowskiego, żołnierzy wojska polskiego, czy uczestników powstań śląskich. Tragedia człowieka i całych rodzin. Ból, przerażający strach i poczucie ogromnej niesprawiedliwości. Osoby na miejsca pracy transportowano tzw. "krowiokami", czyli drewnianymi wagonami na bydło. W takich warunkach wiele osób nie przeżywało transportu. Ci, co przeżyli, byli zmuszani do ciężkiej pracy w warunkach Syberii - przypominają urzędnicy gminni.
Może Cię zainteresować:
Poczta Polska upamiętnia 75. rocznicę Tragedii Górnośląskiej
Może Cię zainteresować: