3 maj w Tarnowskich Górach
W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną obchody nie będą huczne. W poniedziałek, 3 maja o godzinie 10:00 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odbędzie się Msza w intencji Ojczyzny i Powiatu Tarnogórskiego. Ze względu na obowiązujące obostrzenia - limit 47 osób w świątyni - Starostwo Powiatowe zachęca do uczestnictwa w liturgii za pośrednictwem Internetu. Transmisja dostępna będzie na kanale parafii na platformie YouTube.
Po mszy przedstawiciele władz samorządowych złożą kwiaty pod pamiątkowymi tablicami.
- Jednocześnie zapraszamy do obejrzenia filmików tematycznych z okazji Święta Pracy, Dnia Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja, które zostaną opublikowane na stronie www.powiat.tarnogorski.pl oraz FB Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach - zachęcają urzędnicy.
W hołdzie dla powstańców śląskich
W nocy z 2 na 3 maja rozpoczęło się także III powstanie śląskie. W tym roku świętujemy jego setną rocznicę. Zryw trwał nieco ponad dwa miesiące i zakończył się sukcesem, a więc korzystniejszym niż po plebiscycie podzieleniem Górnego Śląska miedzy nasz kraj i Niemcy. Do Polski trafiły między innymi: Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Pszczyna, a także Tarnowskie Góry.
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, 27 kwietnia jej członkowie uczcili bohaterskich powstańców minutą ciszy. Radni podjęli także uchwałę upamiętniającą setną rocznicę zrywu.
- Pomimo kilkuset lat odłączenia od Polski poczucie silnego związku Górnoślązaków z macierzą nigdy nie wygasło. Dlatego nie da się zrozumieć historii Polski bez historii Śląska, bez powstań śląskich, szczególnie zaś bez III Powstania Śląskiego – zwycięskiego zrywu mieszkańców ziemi śląskiej. Odbudowa II Rzeczypospolitej była procesem złożonym, a jednym z jej elementów był powrót części Górnego Śląska do Polski. Województwo śląskie, które powstało w efekcie zrywu ludu śląskiego, odegrało również bardzo ważną rolę w rozwoju gospodarczym II Rzeczypospolitej oraz odbudowie naszego kraju ze zniszczeń po II wojnie światowej - czytamy w dokumencie.
Wyróżniono także samego przywódcę powstania:
- Szczególną wdzięczność i szacunek wyrażamy Wojciechowi Korfantemu – Ślązakowi, wielkiemu Polakowi, mężowi stanu, Polskiemu Komisarzowi Plebiscytowemu i niezłomnemu przywódcy III Powstania Śląskiego. III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, a na jego czele stanął Wojciech Korfanty – wybitny polityk i wielki orędownik przyłączenia Górnego Śląska do państwa polskiego.
fot. Muzeum w Tarnowskich Górach