Bouterwek znów w Tarnowskich Górach
Zapowiadane wcześniej negocjacje z austriackim domem aukcyjnym Dorotheum zakończyły się pomyślnie. 8 lutego tarnogórscy muzealnicy wyruszyli do Wiednia, by dopełnić formalności. Dzieło zostało bezpiecznie przetransportowane do naszego miasta. "Leśne święto ku czci Pana" dołączy teraz do kolekcji Muzeum w Tarnowskich Górach.
- Kobiety – odziane w zwiewne, barwne szaty, z wiankami na głowach lub trzymające gałązki drzew – wydają się być owładnięte urokiem bóstwa. Scena przywodzi na myśl starożytne obrzędy na cześć innego greckiego boga, Bachusa (rzymskiego Dionizosa), zwane bachanaliami, oraz jego towarzyszki – bachantki (menady). Erotyzm to jeden z kluczy interpretacyjnych tego obrazu - stwierdzają muzealnicy.
Dzieło zostało namalowane farbami olejnymi na płótnie. Ma ono wymiary 60,5 na 82 centymetry i jest sygnowane nazwiskiem artysty. Obraz datuje się na lata pięćdziesiąte XIX wieku. Dlaczego Muzeum w Tarnowskich Górach tak bardzo zależało na tym akurat dziele? Mało kto wie, ale jego autor pochodzi z naszego miasta. Friedrich August Bouterwek urodził się w 1806 roku w Strzybnicy.
- Malarz ten, który szczególne upodobał sobie sceny biblijne i mitologiczne, był synem inspektora Królewskiej Huty Fryderyk, założyciela i skarbnika tarnogórskiej loży wolnomularskiej. Ochrzczony w naszym kościele ewangelickim, uczęszczał do miejscowej szkoły protestanckiej, po jej ukończeniu malarskiego fachu uczył się w Berlinie. Jeden jego obraz ("Wręczenie kluczy") znajduje się w ołtarzu kościoła pw. św. Piotra i Pawła - podaje Urząd Miasta.
Kiedy zobaczymy "Leśne święto"?
Jak zapowiadają nowi opiekunowie dzieła - nie tak prędko. Oficjalną prezentację planują na tegoroczną Noc Muzeum, która odbędzie się 20 maja. Do tego czasu potrwają dalsze badania płótna, a także konsultacje z konserwatorami.
Warto przypomnieć, że starania o pozyskanie obrazu Bouterweka wsparł tarnogórski samorząd. Podczas sesji Rady Miejskiej, 25 stycznia, jej członkowie opowiedzieli się za tym, by przekazać 50 000 złotych na zakup obrazu Bouterweka. Jak podaje Muzeum, pozwoliło to na rozpoczęcie transakcji.
Może Cię zainteresować: