Co ciekawego znajdziemy w Miasteczku Śląskim
Drogi Turysto! Jeśli wybrałeś właśnie to miejsce lub zastanawiasz się, czy warto tu pojechać, dobrze trafiłeś. W Miasteczku Śląskim znajdziesz zarówno typowe zabytki, jak i mniej oczywiste ciekawostki. Najmłodsi też znajdą coś dla siebie - spokojne miasteczko otoczone lasem bardzo dobrze nadaje się na rodzinne wycieczki.
Jednymi z najbardziej znanych turystycznych punktów są zabytkowe kościoły (ul. Dworcowa 1). Starszy z nich został wybudowany jeszcze w XVII wieku. Świątynia pod wezwaniem św. Jerzego i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przyciąga zwłaszcza miłośników historii. Obiekt został zaliczony do Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Tuż obok znajdziemy młodszy kościół, który powstał już na początku zeszłego stulecia. W środku warto zobaczyć szczególnie barokowy obraz Matki Boskiej Bolesnej z 1669 roku.
Czas na rowerową przygodę w Leśnym Zakątku Śląska. Kalety zapraszają miłośników dwóch kółek
W centrum Miasteczka Śląskiego znajduje się oczywiście rynek. Nie ma on jednak charakterystycznego, kwadratowego kształtu. Główny plac miasta przecina droga. Stoi przy niej XIX-wieczny ratusz. Szukając wytchnienia warto zajrzeć do pobliskiego Parku Rubina. To miejsce wielu lokalnych wydarzeń, imprez i pikników. Najmłodsi skorzystają z placu zabaw, podczas gdy rodzice będą mogli odpocząć na jednej z parkowych ławek. Od tego roku znajduje się tam tężnia solankowa. Obiekt jest czynny codziennie w godzinach: 7:00-22:00. Będąc w okolicy zwróćmy uwagę na miejskie murale. Zdobią one ściany budynków przy ulicy Rubinowej oraz Gałczyńskiego 28. Pierwsza z grafik przedstawia najważniejsze atrakcje miasta. Druga opowiada historię o stworzeniu Ślązaka.
Powróćmy do pasjonatów historii. Przy przedłużeniu ulicy Niepodległości znajduje się stary cmentarz żydowski. Wolontariusze ze Stowarzyszenia Góra Jerzego w Miasteczku Śląskim organizują akcje mające na celu zadbanie o to miejsce pamięci. Aktualnie można zobaczyć tam trochę starych kwater z tablicami. Pamiątką po przeszłości Miasteczka Śląskiego jest też spichlerz dworski. Znajduje się przy ul. ks. Wyciślika 58. Należał do dóbr arystokratycznego roku Henckel von Donnersmarck. Do dziś w okolicy pozostało po nim wiele zabytkowych obiektów, takich jak pałac w Brynku, Nakle Śląskim czy pozostałości po dawnym kompleksie w Świerklańcu. W XXI wieku spichlerz został wyremontowany i zamieniony w elegancki hotel z restauracją.
Zamki w Tarnowskich Górach. Znasz wszystkie?
Wielką frajdą dla małych i dużych zwiedzających jest z pewnością przejazd kolejką wąskotorową. Jeden z jej przystanków znajduje się właśnie w Miasteczku Śląskim (ul. Gałczyńskiego 36). Trasa ciągnie się aż do Bytomia. Po drodze małe pociągi przejeżdżają w pobliżu Zalewu Nakło-Chechło, przez centrum Tarnowskich Gór, niedaleko Zabytkowej Kopalni Srebra czy Kanionu Tarnogórskiego. Rozkład jazdy można sprawdzać na stronie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
Dalej od centrum na ciekawskich czekają niesamowite niespodzianki. W sołectwie Bibiela w pobliskim lesie znajdziemy ruiny po zatopionej kopalni. Nie trzeba żadnych specjalnych sprzętów, by je oglądać - pozostałości znajdują się na poziomie gruntu. Porzucone obiekty, porośnięte mchem stwarzają niesamowitą atmosferę i poruszają wyobraźnię! Niedaleko nich znajdziemy jeszcze jedną atrakcję, tym razem bardziej przyrodniczą. Ścieżka zaprowadzi nas do małych jeziorek. Przy odpowiednim świetle zobaczymy ich wyjątkowe kolory. Jak dotrzeć do leśnych atrakcji? Prowadzi do nich droga z Bibieli. Jeśli zaparkujemy samochód przy zabudowaniach, czeka nas około półgodzinny spacer.
Również w okolicy Miasteczka Śląskiego znajdziemy wiele ciekawych propozycji na spędzenie wolnego czasu. Część pomysłów znajdziecie w poniższym artykule.
Może Cię zainteresować: