Odkryj Suwałki

Odwiedź miasto nad Czarną Hańczą i odkryj, że to najlepsze miejsce do prawdziwego odpoczynku. Poznasz tu skrywaną historię Jaćwingów, skosztujesz niesamowitej kuchni regionalnej, a następnie odkryjesz jedno z ponad 100 jezior w okolicy. Bez pośpiechu, bez tłumów, bez korków.

Północno-wschodnia część Polski przez wielu turystów jest jeszcze nieodkryta. Kto tam jeszcze nie był, niech żałuję, bo walorów ma ogrom, pozostając przy tym przystępna cenowo.

Kiedy zatem warto przyjechać do Suwałk i na Suwalszczyznę, by zatracić się w jej urokach?
Zawsze! O każdej porze roku niezmiennie zachwyca i zaskakuje. Ciepłe miesiące kuszą szerokim wachlarzem aktywności na świeżym powietrzu. Spływy kajakowe rzeką Czarną Hańczą, eskapady rowerowe szlakiem Green Velo czy piesze wędrówki malowniczymi ścieżkami Wigierskiego Parku Narodowego, to tylko niektóre z atrakcji, których doświadczysz będąc w Suwałkach i okolicy.

Dziś czas na nasze TOP 6, których musisz doświadczyć będąc na wakacjach w Suwałkach i na Suwalszczyźnie:

1. Kameralne Miasto

Suwałki to miasto, które żyje własnym rytem. Tu poczujesz, co to znaczyć, żyć bez pośpiechu. Już od pierwszego spotkania Suwałki urzekają swoim pięknem. Urokliwe uliczki, klasycystyczna zabudowa starówki czy Bulwary nad Czarną Hańczą są tego dowodem. Dodając do tego miejsca wypoczynku jak tężnia na Bulwarach czy plaża nad Zalewem Arkadia, otrzymujemy idealne rozwiązanie do odpoczynku. W stolicy Suwalszczyzny odnajdą się również miłośnicy dwóch kółek, którzy polubią się z potężną bazą rowerową miasta. W samym mieście jest ponad 100 km ścieżek rowerowych. To właśnie przez Suwałki przebiega najdłuższy szlak rowerowy Polski wschodniej – Green Velo.

2. Historia

Odwiedzając Suwałki poznasz pradawne dzieje walecznych Jaćwingów. Jednego z najbardziej potężnych i wojowniczych ludów bałtyjskich. Możesz zobaczyć jak wyglądało ich życie, ich wierzenia i osady. Zdobądź Górę Zamkową, miejsce, w którym zbudowany był ich największy gród. Historię tego plemienia oraz historię miasta przybliży Ci Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Spotkaj krasnoludki. Tak, krasnoludki i sierotkę Marysię. W muzeum pochodzącej z Suwałk Marii Konopnickiej, znajdziesz również jedną z najnowocześniejszych w Polsce wystaw multimedialnych, przedstawiających życie poetki.

Klasycystyczna zabudowa miejska jest unikatowa w skali kraju. Suwałki są typem miasta tzw. ulicówki, nie ma w nim centralnego rynku, a w centrum miasta znajduje się park w stylu angielskim, nazwany na cześć Konstytucji 3 Maja.

3. Suwalszczyzna

Baśniowe krajobrazy, specyfika wielokulturowego regionu oraz co najważniejsze, cudowni ludzie, sprawiają, że pobyt w Suwałkach i całej Suwalszczyźnie może okazać się przygodą życia.

W odległości kilku kilometrów, w kierunku wschodnim od Suwałk znajdują się granice Wigierskiego Parku Narodowego. Na terenie parku zlokalizowane są 42 naturalne zbiorniki wodne, z głównym, leżącym w centrum parku malowniczym jeziorze Wigry. Wigierski Park Narodowy to mekka pasjonatów rowerowych aktywności. Niemal każda ścieżka kryje przestrzeń do eksploracji terenu na dwóch kółkach. Jeśli lubisz „Suchary” musisz je odwiedzić, to nie żart, bo nieopodal Suwałk w miejscowości Krzywe znajdują się przepiękne miejsca z bogatą fauną i florą, nazwane sucharami właśnie.

Na północ od Suwałk znajduje się Suwalski Park Krajobrazowy, najstarszy park krajobrazowy w Polsce założony w 1976 roku. Zapach świeżego powietrza, uczucie muśnięcia porannej rosy na bosych stopach bywa lekiem na wszechobecny pęd. To właśnie w tej okolicy istnieje nieformalny przycisk stop, który skutkuje błogim odpoczynkiem bez korporacyjnego wyścigu.

„Suwalska Fudżijama” zaskoczy swą nieziemską panoramą, najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza usatysfakcjonuje miłośników nurkowania, a punkt widokowy u „Pana Tadeusza” w Smolnikach przeniesie Cię na plan filmowy tego kinowego klasyka.

Miesiące letnie, to także bogata oferta rozrywkowa.

4. Suwałki Blues Festiwal

Miasto Suwałki to z pewnością blues! Suwałki Blues Festiwal, którego tegoroczna edycja przypada na 11-13 lipca. Ten trzydniowy festiwal popularny jest wśród fanów blues’a na całym świecie. Nie musisz jednak kochać tej muzyki, by pokochać ten festiwal na długo. Niesamowity klimat, szereg atrakcji i ludzie, przede wszystkim ludzie to czynniki, które decydują o jego wyjątkowości.

5. Odlotowe Suwałki Air Show

Odwiedzając Suwałki w czerwcu przekonasz się też, że Suwałki są ODLOTOWE! 29 czerwca na terenie Lotniska Suwałki odbywa się cykliczna impreza „Odlotowe Suwałki Air Show”, która przyciąga tysiące turystów z całej Polski. Odlotowe Suwałki Air Show to najbardziej spektakularne i niecodzienne widowisko w regionie północno-wschodniej Polski. Przed nami niesamowite show łączące w sobie podniebne akrobacje, pokazy pirotechniczne i muzykę.

6. Kuchnia regionalna

A co, jeśli nie lubisz imprez, a jesteś miłośnikiem lokalnych przysmaków? Kulinarnie ten region może cię zaskoczyć. Wieprzowe jelita tzw. kiszka ziemniaczana to jeden z przysmaków, polecanych przez tzw. lokalsów. Kartacze, babka ziemniaczana, smażona sielawa i sękacz (ciasto) kręcone na żywym ogniu, nie spróbować tych potraw, to tak jakby nie odwiedzić tego magicznego zakątka Polski. Zapewniamy, że warto!

A jak to jest z tymi polarnym niedźwiedziami? Po pierwsze nie gryzą. Po drugie są przyjazne, mięciutkie, pluszowe pojawiające się w sklepikach z pamiątkami lub jako maskotka, będąca atrakcją na ulicach miasta.

Kto pakuje więc plecak i wyrusza w przygodę życia? Szczęście w północno-wschodniej części Polski dostaje się w gratisie!

Suwałki zapraszają!
WWW | FACEBOOK | INSTAGRAM

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon