Odnowili zabytkowy żydowski cmentarz

Historyczny kirkut (cmentarz żydowski) przy ulicy Gliwickiej 66 już bardzo długi czas, bo już od lat sześćdziesiątych, popadał w ruinę. Znaleźli się jednak tarnogórzanie, którzy zaczęli temu zapobiegać.

Cmentarz

Akcja: sprzątanie cmentarza

Stowarzyszenie Gliwicka 66 to młodziutka organizacja z naszego miasta. Jej misją stałą się ochrona dziedzictwa kulturowego w naszym regionie, a zwłaszcza opieka nad terenem dawnego cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach. Mogłoby się wydawać, że zrzeszenie, które funkcjonuje niecałe cztery miesiące, będzie dopiero raczkować pod względem organizacji wydarzeń społecznych. Tymczasem Gliwicka 66 zdążyła już w tym czasie przeprowadzić swoje pierwsze akcje. Jedną z nich było sprzątanie dawnego kirkutu w dniach 8 i 9 lipca w naszym mieście. Na to wydarzenie organizatorzy zaprosili wszystkich zainteresowanych tarnogórzan. Na miejscu pojawiło się trzydziestu gotowych do pomocy ochotników. Jakie były efekty?

- Przy wsparciu wolontariuszy udało się zrobić naprawdę sporo – opowiadają koordynatorzy. - Cmentarz żydowski to nasza wspólna historia i wspólne dziedzictwo. Naszymi działaniami chcemy go osadzić w świadomości mieszkańców, przywrócić pamięć o nim i wspólnie o niego dbać – dodają.

10 lipca na swoim facebookowym profilu Stowarzyszenie poinformowało, że udało się podpisać umowę na naprawę zdewastowanego muru cmentarza. Taka inwestycja pomoże chronić to zabytkowe miejsce przed dalszymi zniszczeniami.

Historia zabytkowej nekropolii sięga początków XIX wieku. Najstarsza znaleziona macewa (żydowski nagrobek) ma już 200 lat. Cmentarz nie jest jedyną pamiątką po mieszkających tutaj Żydach. Mało kto wie, że kiedyś przy ulicy Szymały, gdzie teraz znajduje się targ, stała synagoga. Świątynia została spalona zaraz po wybuchu II wojny światowej. Dzisiaj znajdziemy tam pomnik upamiętniający jej istnienie.

Nie tylko Tarnowskie Góry

Oprócz Stowarzyszenia Gliwicka 66 akcje porządkowania lokalnych nekropolii organizują także inne grupy. W ostatnim czasie podobne działania podjęło Stowarzyszenie Góra Jerzego w Miasteczku Śląskim. Podobnie jak w Tarnowskich Górach, stary cmentarz był miejscem pochówku członków gminy żydowskiej od XIX wieku. Do niedawna cały teren zarastał trawą i wyglądał na zwykłą łąkę. Dzięki akcji „Cisnymy na Kychowek” mieszkańcy Miasteczka Śląskiego będą mogli poznać zapomnianą historię tego miejsca. Udostępnienie terenu nekropolii dla zwiedzających zaplanowano na październik.

Pierwsza wygrana

Mimo tego, że Stowarzyszenie Gliwicka 66 funkcjonuje w naszym mieście od bardzo krótkiego czasu, już może się pochwalić nie tylko inicjowaniem lokalnych wydarzeń. W marcu organizacja dołączyła do programu „FIO Śląskie Lokalnie 2020” i wygrała pierwsze wparcie finansowe dla swoich projektów. Fundusze przydały się podczas tegorocznych akcji sprzątania cmentarzy. „FIO Śląskie Lokalnie 2020” wspiera małe, miejscowe grupy, których członkowie mają pomysły oraz chęć do działania, ale nie zawsze środki na ich realizację. W celu pomocy im oraz zwiększenia aktywności mieszkańców miast i gmin naszego województwa, organizatorzy konkursu przyznają granty w wysokości 1000 – 5000 złotych.

Członkowie Gliwickiej 66 już dzisiaj zapraszają tarnogórzan do wzięcia udziału w przyszłych eventach.

- Wiele pracy jeszcze przed nami, informacje o kolejnych akcjach pojawią się wkrótce – zapowiadają.

fot. Gliwicka 66

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon