Wszystkich Świętych, kolęda, bierzmowanie
W oświadczeniu znajdziemy wiadomości o ważnych dla parafian kwestiach. Za niedługo będą oni obchodzić Uroczystość Wszystkich Świętych i tradycyjnie odwiedzać cmentarze. Wiele osób niepokoiło się, czy w tym roku uda im się pomodlić przy grobach bliskich. W diecezji gliwickiej (do której należy także nasze miasto) w tym temacie niewiele się zmieni.
- Należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na okres przed Uroczystością i po niej - informuje w dokumencie biskup pomocniczy Andrzej Iwanecki. - W wielu parafiach funkcjonuje tradycja odprawiania Mszy Świętych na cmentarzach. Uprasza się jednak duszpasterzy, by w tym roku rozważyć rezygnację z tych Mszy, a wiernych zaprosić do udziału w niej w kościele oraz w nabożeństwach za zmarłych odprawianych w dniach następujących po uroczystości - dodają pracownicy kurii.
Dużo wątpliwości pojawiło się także w temacie wizyt duszpasterskich. Podobnie jak w sąsiedniej archidiecezji katowickiej, biskup zdecydował się na odwołanie kolędy. Zamiast tego zaleca się, żeby w okresie bożonarodzeniowym odprawiać Msze w intencjach mniejszych grup mieszkańców. Parafianie zachęcani są do rodzinnej modlitwy po zakończonej liturgii w kościele.
- Podczas Mszy Świętej można wygłosić okolicznościową homilię, nawiązując także do bieżących spraw wspólnoty oraz należy odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami - informują autorzy oświadczenia.
Młodzież przygotowująca się do bierzmowania również nie była pewna, czy przystąpi w tym roku do tego sakramentu. Biskup gliwicki pozostawia tę kwestię do rozstrzygnięcia przez proboszcza oraz rodzicom nastolatków.
Limit wiernych i maseczki w kościele
Wiele wcześniejszych decyzji pozostaje niezmienionych. Podczas liturgii obowiązują limity osób przebywających w świątyni. W związku z tym duża liczba parafii rozpoczęła transmisję Mszy w Internecie oraz dodają nowe godziny nabożeństw, by większa ilość wiernych mogła uczestniczyć w nich osobiście.
Nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Co więcej, dotyczy on nie tylko wiernych i służby liturgicznej, ale także koncelebransów, czyli księży współsprawujących liturgię. Maseczki nie musi zakładać główny celebrans oraz osoby śpiewające psalm czy czytające czytanie w trakcie sprawowania tych posług.
Bardzo kontrowersyjną kwestią w ostatnim czasie stał się temat przystępowania do komunii. Z komunikatu biskupa jasno wynika, że dopuszczalne jest zarówno przyjmowanie komunikantu do ust, jak i na rękę.
- Nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania Komunii Świętej jedynie w tej formie, jaką uznaje za słuszną miejscowy duszpasterz. Kapłani i nadzwyczajni szafarze rozdający Komunię Świętą powinni bezpośrednio przed tą czynnością, jak i po niej zdezynfekować ręce - czytamy w dokumencie.
Warto także dodać, że tymczasowo zawieszone zostają zebrania grup parafialnych. Ich moderatorzy, liderzy i odpowiedzialni proszeni są o zorganizowanie spotkań formacyjnych w formie zdalnej. Całość dokumentu można znaleźć TUTAJ.
fot. Diecezja Gliwicka