Parada górnicza i nowy gwarek, czyli Barbórka w Tarnowskich Górach 2022

Coraz bliżej do jednego z największych świąt Górnego Śląska. W naszym mieście nie mogło zabraknąć wydarzeń z nim związanych. Tym bardziej, że to właśnie tutaj rozpoczął się kult św. Barbary patronującej górnikom. Co w takim razie organizatorzy zaplanowali w tym roku?

Barbórka 2022 - Parada Górnicza Miasta Gwarków
Barbórka Tarnowskie Góry

Barbórka w Tarnowskich Górach

Choć ostatnimi czasy słynniejsza stała się letnia odsłona tego dnia, tym razem Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Urząd Miasta zapraszają na świętowanie w ogólnośląskim terminie. W tym roku obchody potrwają aż trzy dni.

3 grudnia, sobota

  • 9:30 - Msza święta w intencji górników w kościele pw. MB Uzdrowienie Chorych
  • 10:30 - odsłonięcie figury gwarka

4 grudnia, niedziela

  • 10:00 - Msza święta w intencji górników w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich - Piekarach Rudnych

11 grudnia, niedziela

  • 11:30 - Parada Górnicza Miasta Gwarków
  • 12:30 - Msza święta w intencji górników i Wolnego Miasta Górniczego w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z muzyczną oprawą orkiestry górniczej i Kameralnego Zespołu Wokalnego In Tempore

Gwarkowie świętują w TG

Jednym z ciekawszych punktów tegorocznych obchodów będzie Górnicza Parada. Wezmą w niej udział między innymi pasjonaci ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Towarzyszyć im będą muzycy z górniczej orkiestry z Miechowic. Uczestnicy przejdą z placu Wolności na Rynek. Tam, starym zwyczajem, powitają ich władze miasta.

- To tradycja, która sięga lat 30. XX wieku. W okresie międzywojennym burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes na łamach jednej z gazet zapraszał do świętowania Barbórki takimi słowami: "Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy" - opowiadają przedstawiciele SMZT.

Przypomnijmy, że tarnogórskie stowarzyszenie usiłowało już wcześniej wskrzesić ten zwyczaj. Udało się to w 2019 roku. Niestety z powodu pandemicznych ograniczeń w kolejnych latach zawieszono organizację parady, która wróci jednak już w grudniu i miejmy nadzieję, zostanie z nami na dłuższy czas.

Teraz powracamy do hucznego świętowania barbórki, szczególnie że w najbliższych miesiącach chcemy doprowadzić do wpisu "Kultu św. Barbary oraz tradycji górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej" na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To jest nasze i to nas wyróżnia na tle innych. Mimo że wydobycie zakończyło się tutaj ponad sto lat temu, tradycje górnicze wciąż są w naszym mieście żywe – mówi Zbigniew Pawlak, prezes SMZT.

Kolejna Barbórka - kolejny gwarek

Urząd Miasta także zapowiada kontynuację rodzącej się tradycji. Każdego roku w Tarnowskich Górach pojawia się nowa rzeźba przedstawiająca dawnego górnika. Tym razem będzie to dziesiąta figura, która urozmaici przestrzeń publiczną. Wiemy już, że stanie na skwerze przy ul. Kopernika i ul. Stromej przy drodze na Osadę Jana. Poniżej zobaczyć można model. W dłonie gwarka zostaną włożone narzędzia jego pracy - pyrlik i żelosko.

UM Tarnowskie Góry
Barbórka Radzionków

Może Cię zainteresować:

Barbórka 2022 w Radzionkowie. Jak będziemy ją świętować w tym roku?

Autor: Urszula Ważna

21/11/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon