Górnicza parada w Tarnowskich Górach
Reaktywowany zwyczaj ma się dobrze. Już po raz czwarty odbył się korowód z okazji Barbórki. 4 grudnia miasto świętowało poprzez odsłonięcie nowej rzeźby gwarka. Figura stanęła w dzielnicy Lasowice. Z kolei 8 grudnia w centrum miasta odbył się uroczysty przemarsz górniczy.
Z pewnością wiecie, że grudniowa parada to tradycja, która sięga lat 30. XX wieku. W okresie międzywojennym burmistrz Tarnowskich Gór Fryderyk Antes na łamach jednej z gazet zapraszał do świętowania Barbórki takimi słowami: "Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy" - przekazują urzędnicy miejscy.
W tegorocznej odsłonie wydarzenia wzięli udział liczni przedstawiciele. Obok członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, ubranych w gwarkowskie stroje, pojawili się także goście. Wśród nich Orkiestra Górnicza Bytom-Miechowice. Parada przeszła z Placu Wolności ulicą Krakowską na rynek. Tam powitał ich burmistrz Arkadiusz Czech.
- Gdyby nie górnictwo, to Tarnowskich Gór by dzisiaj nie było i nie stalibyśmy tutaj wszyscy – powiedział. – To tutaj narodziło się nowoczesne górnictwo, to tutaj wyjątkowo dobrze radzono sobie z wodą, przez nią sprowadzono maszynę parową, bez której nie było na Śląsku nowoczesnego przemysłu. I dziś, mimo że już nie fedrujemy, górnictwo jest immanentną częścią naszej tożsamości. Podobnie jak pozdrowienie, które u nas nie jest już tylko górnicze. Szczęść Boże! – dodał.
Następnie uczestnicy wydarzenia udali się do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Tam odbyła się uroczysta Msza święta.
Kościół Piotra i Pawła to miejsce dla górników i kultu świętej Barbary szczególne. Ta parafia i świątynia to bowiem miejsce narodzin kultu św. Barbary w mieście, który zapoczątkowało założone w 1721 roku bractwo jej imienia. Założone wówczas przez jezuitów bractwo wzięło św. Barbarę za patronkę miasta i górników, co w 1747 roku specjalną bullą potwierdził papież Benedykt XIV. Namacalnym dowodem i świadkiem tych wydarzeń jest prowadzona w parafii od tego czasu księga bractwa, w której zapisywani są do dziś jego członkowie. Przy kościele istnieje także kaplica ku czci świętej - wspominają urzędnicy miejscy.
Nie tylko Tarnowskie Góry celebrowały Barbórkę w naszym powiecie. Zobaczcie, jak ten dzień wyglądał w Radzionkowie, gdzie obchody zaczęły się już od samego rana.
Może Cię zainteresować:
Tak wyglądała Barbórka w Radzionkowie. Zaczęło się od porannej pobudki [WIDEO]
Może Cię zainteresować: