UNESCO w wersji spacerowej
Ma już ponad 100 lat, a nadal zachwyca nie tylko turystów, ale także mieszkańców, którzy niejednokrotnie wybierają go na cel spacerów czy spotkań towarzyskich. Park o wielkości około 22 hektarów służył wielu już pokoleniom tarnogórzan. Jego początki sięgają przełomu wieku XIX i XX. Wtedy z inicjatywy proboszcza ks. Franza Kokotta oraz burmistrza Richarda Otte powstała Promenada, jak wtedy nazwano ten teren. Można powiedzieć, że był to innowacyjny jak na tamte czasy pomysł - obszar poprzemysłowy został zrekultywowany i przekształcony w tereny rekreacyjne. Zabieg, którym aktualnie zachwycają się urbaniści, w Tarnowskich Górach sprawdził się już na początku zeszłego stulecia.
Do dziś, spacerując alejkami, dostrzec można wyraźne pagórki i wzniesienia. To właśnie pamiątki po przeszłości tego miejsca. Po dawnych szybach pozostały do dziś charakterystyczne nasypy - warpie i zagłębienia - piny. Nie wszyscy pewnie wiedzą, że Park Miejski znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2017 roku trafił na nią jako element wchodzący w skład tarnogórskiego kompleksu pogórniczego.
W parku, oprócz alejek i ścieżek wśród drzew, znajdziemy także elementy małej architektury. Na pagórku stoi romantyczna glorieta, nieco dalej znajdziemy także fontannę, a na zmęczonych gości czekają liczne ławki. Maluchy mogą urozmaicić spacer wizytą na placu zabaw. Nieopodal znajduje się górka, która w sezonie zimowym świetnie sprawdza się jako tor saneczkowy. Starsi też mogą poćwiczyć, korzystając z siłowni plenerowej. Latem w "chatce baby Jagi" zakupimy smaczne lody. W parku odbywają się także imprezy sportowe i kulturalne. To właśnie w tym miejscu tradycyjnie organizowany jest Bieg Sedlaczka, Teatralne Parkowanie, Tarnogórskie Kino Plenerowe czy gry miejskie.
Może Cię zainteresować: