Misterium św. Barbary w Tarnowskich Górach
Co prawda do Barbórki jeszcze daleko, ale kontynuatorzy starych tradycji chcą upamiętnić w ten sposób dawnych mieszkańców Srebrnego Miasta i ich patronkę. Przypomnijmy, że w tym roku "zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej" znalazły się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej chce pokazać, iż obrzędy te, mimo że w innej formie, nadal są praktykowane. Członkowie SMZT łączą siły z artystami i organizują Misterium św. Barbary.
- Będzie to uroczyste wydarzenie, podczas którego artyści zaśpiewają i zagrają na instrumentach m.in. godzinki z modlitewnika z 1747 roku. Całości dopełnią graficzne wizualizacje. W programie także utwory wielkich kompozytorów, takich jak Vivaldi, Zimmer i Puccini. Zaśpiewają i zagrają przede wszystkim Chór in Tempore, któremu zadyryguje Bartłomiej Kwiatkowski oraz Orkiestra Kamiliańska pod dyrekcją Olka Königa - zapowiadają organizatorzy.
Wydarzenie odbędzie się 28 października (sobota). Rozpocznie się o godzinie 19:30 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Przed gośćmi wystąpią: Chór In Tempore, Roksana Majchrowska – sopran, Kamil Zdebel – tenor, Orkiestra Kamiliańska pod dyrekcją Olka Königa, Bartłomiej Kwiatkowski – organy, kierownictwo muzyczne, Karol Ziaja – pozytyw. Misterium poprowadzi Piotr Pagieła.
Program wydarzenia
- Nisi Dominus – Cum Dederit – Antonio Vivaldi
- Requiem Aeternam – Korsyka – (Wieczny Odpoczynek Racz…)
- Miserere mei, Deus – Gregorio Allegri
- Chór In Tempore śpiewa godzinki – (modlitewnik Bractwa św. Barbary)
- In Nomine – Otto Schwarz
- Chevaliers De Sangreal – Hans Zimmer
- Tosca – Te Deum – Giacomo Puccini
- To pierwsze uroczyste misterium w Tarnowskich Górach, którego pomysłodawcą jest SMZT. Decyzja ministra kultury to przede wszystkim zobowiązanie, żeby dbać, a co za tym idzie, upowszechniać tradycje wśród mieszkańców. Stąd właśnie inicjatywa zorganizowania misterium i to w miejscu, w którym nadal można oglądać XVIII-wieczną księgę bractwa św. Barbary z papieską bullą - tłumaczą inicjatorzy koncertu.
Na początku 2023 roku, decyzją wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, tradycje gwarkowskie trafiły na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wśród nich przedstawiciele SMZT wymieniają między innymi kult św. Barbary jako patronki górników, który rozpoczął się właśnie w Tarnowskich Górach. Do dziś 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, ale to niejedyne, co zostało z nami z dawnych czasów. Bergfesty, czyli górnicze święta, festyny znamy dziś np. jako Gwarki. Nie zapominajmy także, że to do naszego miasta sprowadzono pierwszą na kontynencie maszynę parową.
Może Cię zainteresować: