Budżet Obywatelski Gminy Świerklaniec 2021
1 września rozpoczyna się głosowanie. Każdy z mieszkańców może zagłosować na trzy wybrane projekty, przyznając 3, 2 lub 1 punkt. W tym roku weryfikację pozytywnie przeszły następujące projekty:
- Nowa infrastruktura sportowa dla mieszkańców Nowego Chechła w każdym wieku
- Pragniemy uruchomić w Nowym Chechle tzw. street workout plac – zespół urządzeń gimnastycznych do rekreacji i wykonywania ćwiczeń fizycznych przez dzieci, młodzież i dorosłych w każdym wieku. Jest to prosty zespół poręczy, drążków, drabinek, który w tani sposób pozwala zadbać o kondycję fizyczną całej rodziny i umożliwia miłe spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Projekt propaguje zdrowie, aktywny styl życia i integrację społeczną opartą o rzeczywiste (a nie wirtualne) relacje społeczne.
Łączne koszty: 12 250 zł
- Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla członków OSP Orzech
- Projekt polega na przeprowadzeniu kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla członków OSP Orzech biorących udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Kurs będzie zakończony egzaminem państwowym.
Łączne koszty 10 000 zł
- Modernizacja i wyposażenia Filii nr 1 biblioteki gminnej w Nakle Śląskim
- Celem projektu jest modernizacja przestrzeni publicznej biblioteki, zakup wyposażenia placówki, rozszerzenie funkcji edukacyjno-kulturalnej instytucji oraz poprawa dostępności do dóbr usług i kultury i przystosowanie biblioteki do nowych technologii.
Łączne koszty: 79 920 zł
- Skatepark - Minirampa (Nakło Śląskie)
- Utworzenia obiektu sportowego - mini skateparku. Miejsca do jazdy na deskorolkach, rolkach, rowerach, hulajnogach. Stworzenie publicznego, dostępnego dla wszystkich skateparku, gdzie młodzież i dzieci mogliby aktywnie wypoczywać, rozwijać przy tym swoje pasje.
Łączne koszty: 74 100 zł
- Szkoła się zmieni, odpoczniemy w cieniu wśród zieleni (Świerklaniec)
- Projekt „Szkoła się zmieni, odpoczniemy w cieniu wśród zieleni” obejmuje zagospodarowanie terenu zewnętrznego wokół dwóch budynków szkoły podstawowej poprzez obsadzenie roślinnością, stworzenie zacienionych miejsc w których dzieci i młodzież będą miały możliwość odpocząć na ławeczkach lub skorzystać ze stołów do gry w szachy w trakcie przerw. Projekt zakłada również postawienie altany zewnętrznej ze stołami i ławami, w której mogą odbywać się zajęcia dla dzieci.
Łączne koszty: 83 395,30 zł
- Maluchy na start. Funkcjonalna, atrakcyjna i bezpieczna przestrzeń dla najmłodszych dzieci w Przedszkolu w Świerklańcu.
- Projekt zakłada doposażenie przedszkola w zakresie funkcjonalności sali i placu zabaw dla dzieci najmłodszych tj.: 2,5 - 3 letnich. Celem projektu jest stworzenie najlepszych warunków do pomyślnej adaptacji maluchów w przedszkolu oraz pobudzania ich rozwoju w przyjaznym, bezpiecznym, atrakcyjnym otoczeniu.
Łączne koszty: 41 987,46 zł
- Spotkajmy się przy ognisku (Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Nowym Chechle)
- Projekt ma na celu integrację środowiska lokalnego, współpracę szkoły z mieszkańcami gminy Świerklaniec. Realizacja projektu przyczyni się wzmocnienia więzi środowiska uczniowskiego co jest niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach. Obecnie na terenie szkoły brak miejsca, w którym uczniowie mogliby w sposób miły i sympatyczny spędzać czas poza korytarzem szkoły.
Łączne koszty: 8 000 zł
Szczegółowe opisy można przeczytać TUTAJ.
Głosowanie zakończy się 16 września. Wybrane projekty poznamy 7 października. Do realizacji wyłonione zostaną propozycje o największej liczbie głosów aż do wyczerpania puli środków Budżetu Obywatelskiego.
Przypomnijmy, że władze samorządowe przeznaczyły w tym roku 244 460 zł. Fundusz został podzielony między poszczególne grupy:
- Sołectwo Świerklaniec - 83 460 zł
- Sołectwo Nakło Śląskie - 79 920 zł
- Sołectwo Orzech - 44 000 zł
- Sołectwo Nowe Chechło - 37 080 zł
Budżet Partycypacyjny Powiatu Tarnogórskiego 2021. Znamy projekty zakwalifikowane do głosowania!