Pochód Gwarkowski zorganizowany zostanie w niedzielę, 10 września. Jak podkreślają organizatorzy, barwny korowód przemierzający przez Tarnowskie Góry prezentuje bogactwo ich przeszłości i teraźniejszości. To wręcz lekcja historii. W związku z 340. rocznicą wizyty Jana III Sobieskiego w mieście – to wydarzenie będzie przypominane w sposób szczególny. W tegorocznym pochodzie pojawią się również nowe postaci, zaprezentowane zostaną też nowe stroje. Nowe kostiumy powstały między innymi dla królowej Marysieńki, premonstratensów z Rept czy przedstawicieli mieszczan.
– Oczywiście nie zabraknie tak rozpoznawalnych postaci jak chłop Rybka, od którego odkrycia rozpoczęła się historia Tarnowskich Gór, Książąt Założycieli, gwarków i górników czy Johanna Sedlaczka. Ogółem będzie można zobaczyć około 300 osób wcielających się w dawnych mieszkańców, sławnych gości i postaci zasłużone dla regionu – podkreślają organizatorzy.
„To opowieść o naszym mieście”
– Gwarki to opowieść o naszym mieście: ludziach, dziejach, tradycji. Opowiadamy ją od 66 lat po naszemu, po tarnogórsku. Opowiadamy o budujących nasze miasto tutejszych – mieszkańcach i o gościach – podkreśla Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. – Budowali miasto, czyli stawiali domy, tworzyli miejską przestrzeń , ale też dawali pracę , wyznaczali kierunki rozwoju, formowali ducha miasta. Wśród takich budowniczych są Książęta Założyciele. Książę Jan II Dobry i margrabia Jerzy Hohenzollern wydali dokumenty zmieniające osadę górniczą w miasto: Akt Wolności Górniczej (z 1526 roku, stąd wkrótce będziemy obchodzić 500-lecie naszego miasta) i Ordunku Gornego (z 1528 roku). Piotr Wrochem i Jan Blacha to miejscowi szlachcice, którzy założycielom miasta udostępnili swoje tereny pod kopalnie i zabudowę miejską. Dostali w zamian udziały w zyskach z wydobycia.
– Gośćmi znamienitymi, którzy „budowali” naszą historię i tradycję , byli m.in. zmierzający na czele swoich wojsk do Wiednia Jan III Sobieski, królowa Marysieńka wraz z (pamiętajmy też o młodych i dzieciach) królewiczami: Jakubem, Aleksandrem, Konstantym. 20 sierpnia świętowaliśmy 340 lat tej słynnej królewskiej wizyty. 13 lat wcześniej zatrzymała się u nas cesarzowa Eleonora Gonzaga z córkami: Eleonorą Habsburżanką (wkrótce królowa Polski) i Marią Anną Habsburżanką. 240 lat po Sobieskich z kolei nasze miasto odwiedzili prezydent Stanisław Wojciechowski, późniejszy biskup August Hlond oraz Wojciech Korfanty – opowiada burmistrz Tarnowskich Gór.
Historia i współczesność
Jak podkreśla burmistrz, Pochód Gwarkowski „jak film, poprzez 300 idących przez naszemiasto postaci, bohaterów wydarzeń – pokazuje powstanie, dzieje i tradycję naszego miasta”.
– Ale pochód pokazuje też współczesność, bo idą w nim również przedstawiciele regionu, młodzież, pasjonaci, stowarzyszenia. Część z tych postaci wybranych zostało w castingu. To nowość. Z nowinek jest też ważna informacja: w tym roku zawnioskowaliśmy, by pochód został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Bo jego wyjątkowość zasługuje na takie uznanie Gwarki to, prócz „dotykania” historii, obcowanie z kulturą, sztuką, sportem, edukacją, dobrym jedzeniem... Jednym słowem: wielkie świętowanie w każdym aspekcie i w każdym miejscu naszego miasta: na ulicach, placach, kościołach, lokalach gastronomicznych i w naszych domach – zaznacza Arkadiusz Czech.
Wśród gości będą też artyści – zespół taneczny Tess, TG Big Band i Tarnogórska Orkiestra Dęta, a także Czesław Mozil występujący ze Śląskimi Smykami, Dawid Kwiatkowski, Kult, Viki Gabor czy Miuosh. – Zapraszamy na Gwarki – Was, Wasze rodziny, przyjaciół, znajomych. Opowiedzmy wspólnie – mieszkańcy i goście – kolejny rozdział naszej tarnogórskiej historii: o naszych „Gwarkach 2023” – zaprasza burmistrz Tarnowskich Gór.
„To wyjątkowa podróż”
– Znakiem rozpoznawczym województwa śląskiego jest jego różnorodność. Nie ma drugiego regionu w Polsce, w którym tak bardzo przenikają się kulturowe wpływy, a tradycje lokalne budują tożsamość i tworzą trwałe podwaliny pod rozwój całej społeczności – Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. – To korzenie, z których wyrastamy i fundament na którym pragniemy budować przyszłość. Gwarki w Tarnowskich Górach to przykład na to, jak ważne jest kultywowanie tradycji, pamięć o naszych przodkach i ich ciężkiej pracy, ale też szacunek dla wartości i zwyczajów przekazywanych tu z pokolenia na pokolenie.
– Tarnogórskie Gwarki zdążyły wpisać się na trwałe nie tylko w klimat miasta, są dziś świętem, które przyciąga odwiedzających z różnych stron kraju, a także wyjątkową lekcją historii. To właśnie w ich trakcie możemy przenieść się w czasie, poczuć na własnej skórze unikalny klimat miejsc, ludzi i tradycji, wciąż żywej i pielęgnowanej w tym miejscu od lat – dodaje marszałek. – Wierzę, że tegoroczna odsłona Gwarków dostarczy nam wielu wrażeń, budując poczucie dumy z naszych tradycji i historii, które ukształtowały kolejne pokolenia. Warto w tym szczególnym dniu zobaczyć Pochód Gwarkowski, barwny korowód łączący tradycję z teraźniejszością, zasmakować w lokalnej kuchni i bawić się przy dźwiękach muzyki na tarnogórskim rynku. Zapraszam w tę wyjątkową podróż.