Pochód gwarkowski wyróżniony
Dobre wiadomości z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nierozłączny element Gwarków został doceniony. Znalazł się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Przypominamy, że pochód historyczny, będący najważniejszą częścią Gwarków, odbywa - jak całe święto miasta Tarnowskie Góry - się od 1957 roku. Inicjatorami imprezy było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które przygotowywało kolejne edycje imprezy, aż do 1988 roku. Od 2008 roku organizatorem Gwarków jest Urząd Miejski i Tarnogórskie Centrum Kultury, które przygotowało wpis - cieszą się przedstawiciele Ratusza.
Radością dzielą się także członkowie SMZT. To dzięki ich zaangażowaniu dziś możemy oglądać barwny korowód.
"Dziecko" naszego Stowarzyszenia, czyli Pochód Gwarkowski staraniem depozytariuszy z Tarnogórskiego Centrum Kultury, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trafił na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Gratulujemy wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie - stwierdzają.
Mamy pochód, ale też Barbórkę
Warto wspomnieć, że to nie pierwszy taki sukces naszego miasta. W 2023 roku na liście pojawiły się także zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej. Dzielnie walczyli o to członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Na liście znajduje się już 97 wpisów. Wyróżniają one żywe tradycje, zwyczaje i umiejętności przekazywane z pokolenia na pokolenie z całej Polski.
Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Wszystkie środowiska związane z praktykowaniem tradycji, zwyczajów, wykonywaniem tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła, przechowujące wiedzę tradycyjną i wierzenia, kultywujące pamięć historyczną, zajmujące się tradycjami muzycznymi, widowiskowymi, językowymi i innymi przejawami działalności człowieka mogą zgłaszać te zjawiska do wpisu na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - tłumaczą przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa.