Gwarki - jak to się zaczęło?
Pomysłodawcą największego tarnogórskiego eventu był Antoni Gładysz. Podobno zainspirowało go inne wydarzenie miejskie - Święto Winobrania w Zielonej Górze. Pierwsza edycja Gwarków miała miejsce w roku 1957. Za organizację imprezy odpowiadało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które jest z nią bardzo związane do dziś.
Gwarki odnoszą się także do innego, jeszcze starszego zwyczaju, jaki odbywał się w Srebrnym Mieście.
- "Dni Gwarków" nawiązują do "zabaw i komedyj" organizowanych podczas jarmarków miejskich. Od 1561 roku jeden z nich odbywał się na początku września. „Dni Gwarków” odwołują się również do święta górniczego obchodzonego 16 lipca na pamiątkę ponownego odnalezienia rud srebronośnych niedaleko Tarnowskich Gór w 1784 roku - tłumaczą organizatorzy współczesnego wydarzenia.
Przez kolejne lata Gwarki zmieniały swój wygląd. Raz świętowano hucznie, innymi latami skromniej. Szczególny był rok 2020, kiedy za względu na pandemię wydarzenie miało formę... online. Tegoroczne Gwarki zapowiadają się ciekawie. Potrwają cztery dni, podczas których odbędą się koncerty, jarmark, wystawy czy tradycyjny Bieg Sedlaczka. Nie zabraknie oczywiście historycznego pochodu. Cały plan imprezy sprawdzić można poniżej.
Może Cię zainteresować: