IRSS, czyli Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia został powołany do życia oficjalnie w Katowicach w sobotę 24 kwietnia 2021 roku. Będzie działać na terenie województwa śląskiego, a siedzibą nowego stowarzyszenia będą Katowice.
Prezesem stowarzyszenia Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia wybrano Rafała Kandziorę, radnego Sejmiku Województwa Śląskiego, byłego dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Zabrzu.
W zarządzie IRRS są także: Alina Nowak (wiceprezes), Szymon Michałek (wiceprezes), Dariusz Iskanin (wiceprezes), Maria Materla (sekretarz) oraz Łukasz Litewka (skarbnik). Tarnogórzanie mają w Stowarzyszeniu swojego reprezentanta. Mieszkaniec naszego miasta, Tomasz Olszewski został przewodniczącym komisji rewizyjnej.
- Jest to niezwykle ważna inicjatywa dla całego województwa śląskiego, w tym oczywiście lokalnie dla takich miast jak Tarnowskie Góry, Bytom czy Gliwice. Organizacja będzie się skupiała na tym, w jaki sposób rozwinąć ten region i w jaki sposób wykorzystać środki europejskie, które Polska dostanie. Jesteśmy obszarem o wyjątkowo dużym potencjale gospodarczym, technologicznym, a także intelektualnym - opowiada Tomasz Olszewski.
- Mamy przed sobą bardzo dużo wyzwań i zadań, które zmienią obraz naszego regionu. Naszym celem jest stworzenia ekologicznego województwa z prężnie rozwijającym się, innowacyjnym biznesem, otwartym na przedsiębiorców, turystów oraz nowych mieszkańców. W najbliższych latach poświecimy się temu, żeby ten ambitny plan dla Śląska zrealizować i będziemy w tym okresie współpracować z każdym, kto może nam w tym pomóc - dodaje.
Główne cele Instytutu Rozwoju Regionalnego Silesia to:
- promocja samorządności oraz aktywności społecznej,
- promocja kultury oraz dziedzictwa narodowego, postaw patriotycznych,
- aktywizacja środowisk młodzieżowych i senioralnych,
- promocja dialogu społecznego i świadomego udziału w życiu społecznym,
- wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji społecznej,
- promocja idei demokracji, wolności, praw człowieka, obywatela i dziecka,
- pomoc mieszkańcom w rozwiązywaniu problemów w społeczności lokalnej,
- działanie na rzecz kształtowania otwartego społeczeństwa, m.in. przez podejmowanie dialogu międzykulturowego, międzyreligijnego, międzynarodowego,
- promocja tradycji i kultury śląskiej
- Nie będą nam obojętne kwestie związane z kulturą, tradycją i historią. Chcemy m.in. docenić wysiłek powstańców śląskich, których bohaterstwo doprowadziło do powrotu Śląska do Polski. Ponadto pragniemy w sposób szczególny podkreślić to, że na Śląsku znajdują się obiekty, który zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mamy też naprawdę wielu wybitnych artystów - zaznacza Tomasz Olszewski.
- Chcemy naszymi działaniami podkreślić osiągnięcia kultury i historii śląskiej oraz promować je w Polsce, w Europie i na świecie. Uważamy, że są one wciąż bardzo często nieznane i niezrozumiałe. Stanowi to dla nas duże wyzwanie. Ze względu na moje pochodzenie z rodziny śląsko-polskiej, jest to dla mnie osobiście sprawa bardzo ambicjonalna. Jestem przekonany o powodzeniu wszystkich naszych założeń i celów - podkreśla.
Do Stowarzyszenia może dołączyć każdy zainteresowany działaniem na rzecz rozwoju naszego województwa. Wystarczy tylko mieć ukończone 18 lat, posiadać obywatelstwo polskie oraz pełne prawa publiczne.
fot. Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia