Ulica Gajdasa w Radzionkowie doczeka się przebudowy

Za niedługo ruszą prace budowlane przy ulicy Gajdasa w Radzionkowie. Długa na prawie pół kilometra droga przejdzie gruntowny remont. Co ciekawe, gmina nie wyda na niego ani złotówki.

41

Od nawierzchni po chodniki

W maju Urząd Miasta Radzionków ogłosił przetarg na wykonie remontu ulicy Gajdasa. Mieszczą się przy niej budynki instytucji publicznych: przychodnia, żłobek, czy szkoła podstawowa. Prace modernizacyjne ucieszą nie tylko kierowców. Oprócz odnowienia nawierzchni jezdni, wykonawca projektu podejmie się także organizacji pobocza: powstaną nowe krawężniki oraz chodniki. Piesi będą cieszyć się odnowioną infrastrukturą już w tym roku, natomiast prace przy samej drodze zakończą się w przyszłym. Podczas otwierania przetargu, miasto wyznaczyło 11 miesięcy na zaplanowanie oraz wykonanie projektu. Zainteresowanych konkursem obligowała do tego formuła "zaprojektuj i wybuduj" zawarta w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. SIWZ to dokument, który określa, co dokładnie jest przedmiotem przetargu, jak wygląda jego finansowanie oraz określa inne, ważne dla przedsiębiorców szczegóły.

Przedsiębiorcza gmina

Koszty inwestycji szacuje się na 966 tysięcy złotych. Jednak miasto nie musi martwić się tym wydatkiem. Połowę kwoty pokryje dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych. Pozostała część powinna być finansowana ze środków własnych. W tym miejscu często pojawiają się problem, bo wiele małych, polskich samorządów po prostu takich funduszy nie posiada.

- Dzisiaj większość inwestycji robimy ze środków zewnętrznych - przyznaje burmistrz Gabriel Tobor. - Nie stać nas czasami na wkład własny. Radzionków nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o sytuację finansową w samorządach - dodaje.

Czy w związku z tym potrzebnej inwestycji definitywnie nie da się przeprowadzić? Radzionków wpadł na pomysł, jak ten problem rozwiązać. Drugą połowę ceny inwestycji sfinansuje „Metropolitalny Fundusz Solidarności” oraz program działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Celem projektu GZM jest niwelowanie różnic w rozwoju pomiędzy poszczególnymi gminami Metropolii.

- Metropolia stara się działać jak „system naczyń połączonych”, zasilając słabsze gminy i umożliwiając tym samym zrównoważony rozwój całego organizmu - opowiadają twórcy programu. - Bliski jest nam biznesowy model „win-win”, w którym silni mogą zwiększać swój potencjał, ale mniejsi również mają zapewnione dobre warunki do wzmocnienia swoich możliwości - tłumaczą.

Remontem drogi zajmie się wyłoniona spośród dziesięciu kandydatów firma HUCZ z Boronowa. Przedsiębiorstwo zaoferowało najniższą cenę - 966 000 złotych. Dla porównania najwyższa zaproponowana w przetargu stawka to 1 998 750 złotych.

fot. UM Radzionków

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon
Reklama