Cesarzowa i arcyksiężniczka w tarnogórskim muzeum
Był rok 1670, kiedy do Tarnowskich Gór zjechały dziesiątki wytwornych wozów, a w nich liczni przedstawiciele dworu cesarskiego. Cesarzowa wdowa Eleonora Gonzaga odprowadzała wtedy swoją córkę – arcyksiężniczkę Eleonorę Habsburżankę – do Częstochowy na ślub z Michałem Korybutem Wiśniowieckim, królem Polski - wspominają organizatorzy pokazu.
W tym roku podczas pochodu gwarkowskiego zobaczymy dwie nowe kreacje. Zostały one uszyte dla pań, które wcielą się w postacie cesarzowej Eleonory i jej córki. By obejrzeć wspomniane suknie nie trzeba jednak czekać do początku września. Już 18 sierpnia będzie je można podziwiać w Muzeum w Tarnowskich Górach. O godzinie 16:00 odbędzie się tam specjalny pokaz. Przed gośćmi w XVII-wiecznych szatach zaprezentują się Aleksandra Kodroń i Kaja Cyfka (Tarnogórskie Centrum Kultury). Sandra Plewnia z Działu Edukacji i Promocji Muzeum w Tarnowskich Górach opowie o władczyniach oraz ich związkach z Miastem Gwarków. Z kolei informacjami o samych przygotowaniach kostiumów podzieli się Krzysztof Stręcioch z TCK. Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak liczba miejsc pozostaje ograniczona.
Pochód gwarkowski tradycyjnie cieszy się niemałą popularnością. W korowodzie pojawiają się postacie ważne dla historii Tarnowskich Gór lub z nią związane. Zobaczyć można całe wieki miasta - od chłopa Rybki i gwarków po powstańców śląskich. Poniżej plan części historycznej wydarzenia.
Może Cię zainteresować:
Pochód gwarkowski 2024. Kogo w tym roku zobaczymy w korowodzie?
Może Cię zainteresować: