Nowa suknia dla cesarzowej
W zeszłym roku dużym zainteresowaniem cieszył się temat stroju, jaki został uszyty dla modelki wcielającej się podczas pochodu w rolę Marii Kazimiery Sobieskiej. Kilkuczęściowa suknia z płaszczem rzeczywiście robiła wrażenie. Można ją było zobaczyć jeszcze przed samym pochodem. TCK we współpracy z Muzeum w Tarnowskich Górach przygotowało specjalne wydarzenie połączone z prezentacją ubioru. Podczas pokazu, a także w trakcie Gwarków żonę Jana III odgrywała Anna Gołkowska.
Po królowej przyszedł czas na cesarzową. Współorganizatorzy Gwarków 2024 pochwalili się niedawno nowym projektem. W jego ramach powstała suknia dla cesarzowej Eleonory Gonzagi. Monarchini także miała swój tarnogórski epizod, dlatego dołączyła do innych arystokratów pojawiających się podczas pochodu. Złota suknia z białą koszulą i kołnierzem, przystrojona licznymi ozdobami prezentuje się wspaniale. Nie powstała jednak jedynie jako dzieło wyobraźni i kreatywności. Inspiracją dla niej był portret cesarzowej pędzla artysty Fransa Luyckxa. Dzieło znajduje się w zbiorach Nationalmuseum w Sztokholmie.
Tarnogórska turystyka po królewsku, czyli jak miasto odwiedzali władcy Polski, Szwecji i Rosji
Cesarzowa austriacka Eleonora Gonzaga gościła w Mieście Gwarków w 1670 roku. Towarzyszyła wtedy w podróży swojej córce - Eleonorze Habsburżance. Druga z pań odegrała dość znaczącą rolę dla historii XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Została żoną króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Przejeżdżając przez Tarnowskie Góry, Eleonora zdążała właśnie na swój ślub, który odbył się w Częstochowie.
Może Cię zainteresować:
Pochód gwarkowski 2023. Królowa Marysieńka otrzyma nowy strój [WIDEO]
Może Cię zainteresować: