Punkty dystrybucji tabletek z jodkiem potasu na terenie Świerklańca. To działania prewencyjne

Urząd Gminy poinformował, w których miejscach, w razie takiej potrzeby, będą wydawane mieszkańcom tabletki jodku potasu. Marszałek Województwa Śląskiego uspokaja: to prewencyjne przygotowanie na ryzyko skażenia.

UG Świerklaniec
Świerklaniec tabletki jodku potasu

Jodek potasu w gminie Świerklaniec

W województwie śląskim trwa dystrybucja tabletek w związku z ryzykiem skażenia radiacyjnego. Gminy organizują punkty wydawania jodku potasu.

To, co w tej chwili jest realizowane w zakresie dystrybucji w województwie śląskim ma na celu prewencyjne przygotowanie się na wypadek skażenia radiacyjnego. Choć warto podkreślić, że dzisiaj takiego ryzyka nie obserwujemy. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby województwo śląskie mogło być zagrożone zdarzeniem radiacyjnym, ale zdajemy sobie sprawę, że sytuacja za wschodnią granicą nie jest w pełni przewidywalna – zaznaczył wojewoda Jarosław Wieczorek.

W gminie Świerklaniec, tylko jeśli zajdzie taka potrzeba, tabletki będą wydawane w następujących lokalizacjach:

  • Ośrodek Zdrowia w Świerklańcu z/s 42-622 Świerklaniec ul. Oświęcimska 13 - dla mieszkańców sołectw: Świerklaniec i Nowe Chechło
  • Ośrodek Zdrowia w Nakle Śląskim z/s 42-620 Nakło Śląskie ul. Dworcowa 3 - dla mieszkańców sołectw: Nakło Śląskie i Orzech

Jak podaje Urząd Gminy Świerklaniec:

W przypadku konieczności przeprowadzenia profilaktyki jodowej - tylko i wyłącznie w razie wystąpienia zdarzenia radiacyjnego skutkującego uwolnieniem do otoczenia jodu radioaktywnego - za dawkowanie tabletek wśród mieszkańców Gminy Świerklaniec odpowiedzialny będzie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w swoich placówkach w Świerklańcu i Nakle Śląskim. Tabletki będą wydawane w Ośrodkach Zdrowia ze względu na to, że w razie zagrożenia nie każdy może przyjąć jodek potasu. W niektórych przypadkach może zajść konieczność wcześniejszego badania przez lekarza.

Jak przyjmować jodek potasu?

Medycy podkreślają, że stosowanie go samodzielnie jest niewskazane. W razie oficjalnie zakomunikowanej konieczności obowiązują następujące dawki:

  • dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu)
  • dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu)
  • dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu)
  • noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu)
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu)
Jeśli pojawi się ekspozycja, powinniśmy ten preparat zażyć. […] Natomiast jako endokrynolog-praktyk chciałbym bardzo mocno przestrzec przed tym, aby nie przyjmować tych wszystkich najróżniejszych preparatów, do których pacjenci mają dostęp i czasami w sposób nieodpowiedzialny je przyjmują. Mocno narażają siebie w ten sposób na potencjalne choroby tarczycy: od częściowej lub całkowitej niedoczynności, po - jeśli są to osoby młodsze - wystąpienie objawów nadczynności, co jest zdecydowanie groźniejsze – mówi dr n. med. Janusz Strzelczyk, wojewódzki konsultant ds. endokrynologii.
Profilaktyka jodowa

Może Cię zainteresować:

Samorządy przygotowują punkty dystrybucji tabletek z jodem. Powinny udostępnić listy mieszkańcom

Autor: Patryk Osadnik

05/10/2022

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon