- Długo oczekiwany remont tarnogórskich podcieni dojdzie do skutku. Właściciele budynków, do których należą podcienia, doszli wspólnie do porozumienia i jeszcze w tym roku planują przystąpić do zlecenia projektu, uzyskania odpowiednich pozwoleń - poinformowali dziś, 23 lipca, urzędnicy.
To dobra wiadomość dla wszystkich, których martwił stan infrastruktury w sercu naszego miasta. Gmina nie mogła wykonać remontu samodzielnie, ponieważ budynki mają różne formy własności: osób fizycznych, współwłasności osób fizycznych i wspólnoty mieszkaniowe. Obecnie, po rozmowach właścicieli, możliwe jest rozpoczęcie działań w kierunku renowacji podcieni.
Zanim jednak ruszą roboty, trzeba postarać się między innymi o pozwolenie konserwatorskie oraz pozwolenie na budowę.
– W celu przeprowadzenia procedury i remontu najwłaściwsze byłoby wyłonienie przez właścicieli budynków wspólnego przedstawiciela w roli inwestora zastępczego, a następnie wyłonienie wspólnego wykonawcy – mówi Tomasz Trzcionkowski, kierownik Biura ds. dostępności architektury miejskiej i opieki nad zabytkami.
Urząd Miasta zapowiedział dofinansowanie projektu, które może pokryć nawet 100% kosztów dokumentacji oraz prac.
- Problemem w przypadku uzyskania dotacji jest tylko czas. Termin składania wniosków na rok 2022 to 30 września 2021 r. Termin taki wynika z konieczności zaplanowania przez gminę, na podstawie złożonych wniosków, wydatków na rok następny – tłumaczy Tomasz Trzcionkowski.
- Projektant powinien mieć doświadczenie w projektowaniu przy zabytkach, by dobrze określić zakres prac i dobrze napisać program konserwatorski. Ma to bezpośredni wpływ na prawidłowy i wyczerpujący tematykę remontu kosztorys - dodaje.
Jak informują urzędnicy, do wniosku o dotację należy dołączyć:
- aktualne pozwolenie konserwatorskie
- pozwolenie na budowę
- dokumenty własnościowe
- kosztorys inwestorski
W przypadku inwestorstwa zastępczego wskazane jest okazanie odpowiedniej umowy powierzenia prowadzenia inwestycji lub kompletu pełnomocnictw. By uzyskać pozwolenie konserwatorskie i pozwolenie na budowę a także uchwycić koszty remontu, niezbędny jest oczywiście projekt budowlany wraz z programem konserwatorskim prac przy zabytku nieruchomym.