Ruszył Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Co ze śląską energetyką?

Rozpoczął się prestiżowy, międzynarodowy zjazd przedsiębiorców, ekspertów oraz reprezentantów lokalnych władz. 30 września podczas pierwszego spotkania dyskutowano przede wszystkim o nadchodzącej energetycznej transformacji.

Na dobry początek Think Eco!

Wydarzenie, na które zaprasza Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, to coroczna impreza łącząca przedstawicieli świata biznesu. Biorą w nim udział także reprezentanci lokalnych władz. O rozmachu projektu świadczy ilość przybywających gości. Podczas ostatniej edycji do stolicy Śląska przyjechało 500 prelegentów oraz 8 tysięcy uczestników. Organizatorzy przyjęli aż 46 zagranicznych delegacji.

Tegoroczny Kongres rozpoczęto w Pszczynie od konferencji poświęconej ekologii w przemyśle. Temat przemian energetycznych jest bardzo drażliwą kwestią zwłaszcza na Śląsku. Warto wspomnieć chociażby niedawne strajki. Co prawda kwestia zamykania kopalń zakończyła się podpisaniem porozumienia między protestującymi, a stroną rządową, ale wszyscy wiedzą, że nie rozwiąże to wszystkich problemów.

Podczas debaty były wicepremier Janusz Steinhoff stwierdził, iż odejście od paliw stałych, które dominują w polskim miksie energetycznym, musi być „aprobowalne społecznie”.

- Problem ochrony atmosfery jest globalny, a przemysł europejski nie wytrzyma konkurencji z przemysłem, który nie zwraca uwagi na środowisko – podkreślał.

Na ten temat głos zabrał także eurodeputowany Grzegorz Tobiszowsk, który w przeszłości sprawował urząd wiceministra energii. Polityk stwierdził, że do Brukseli musi dotrzeć silny głos dotyczący wprowadzania Zielonego Ładu etapami, z właściwymi proporcjami w trosce o klimat, człowieka, a także rozwój gospodarczy. Zgodził się z nim również Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który mówił o konieczności łączenia zrównoważonego rozwoju z poszanowaniem dla pracownika.

Walka o Zielone Śląskie 2030

Drugim z ważnych tematów zainicjowanych podczas Think Eco! stał się problem, jak znaleźć nowe źródła energii, które zaspokoiłyby rosnące zapotrzebowania. Dyskutowano przede wszystkim o wodorze oraz perowskitach. Jest to grupa minerałów wykorzystywana w fotowoltaice do produkcji tańszych ogniw słonecznych.

- Zakładamy, że w ciągu 10 lat Śląsk przejdzie wielką zmianę. Szanujemy nasz przemysł wydobywczy, ale chcemy się zmieniać - mówił marszałek Jakub Chełstowski. - Cieszę się, że strona społeczna wynegocjowała ścieżkę odejścia, która jest dla nas kierunkowskazem – kiedy, jak i dlaczego? Ten proces musi być sprawiedliwy. Trzeba wyciągnąć wnioski z błędów przeszłości. Mam nadzieję, że ta kolejna unijna perspektywa spowoduje, że zielona transformacja na Śląsku się uda – dodawał.

Przed nami kolejne spotkania

Uczestnicy Kongresu wezmą udział w kolejnych pięciu zjazdach. Najbliższy odbędzie się już 20 października w Muzeum Śląskim w Katowicach. Prelegenci poruszą tematy takie jak pozyskiwanie inwestorów, towarowa ekspansja na zagraniczne rynki, czy specyfika brytyjskiej gospodarki po Brexicie z punku widzenia polskiego przedsiębiorcy.

Jak oświadczają organizatorzy, Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw to wydarzenie bezpłatne, na które może się czuć zaproszony każdy właściciel firmy. Oprócz wielu paneli dyskusyjnych przygotowano także strefę networkingową zarówno w postaci stacjonarnej, jak i internetowej. By wziąć udział w wydarzeniu należy wcześniej zarejestrować się na stronie internetowej RIG Katowice.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon