Dobre powietrze dla najmłodszych
Osiem tarnogórskich placówek otrzyma specjalne urządzenia oczyszczające powietrze. Szesnaście smogojadów będzie dbało o zdrowie przedszkolaków. Każda z placówek otrzyma po dwa sprzęty. Zagoszczą one w:
- Przedszkolu nr 2 (Śródmieście)
- Przedszkolu nr 4 (Śródmieście)
- Przedszkolu nr 12 (Bobrowniki Śląskie)
- Przedszkolu nr 13 w ZSP nr 3 (Repty)
- Przedszkolu nr 17 „Bajkowe Wzgórze” (Stare Tarnowice)
- Przedszkolu nr 21 (Śródmieście)
- Przedszkolu nr 22 (Stare Tarnowice)
- Tęczowym Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi nr 24 (Strzybnica)
Zakup urządzeń sfinansował Urząd Wojewódzki, który na ten cel przeznaczył 18 187,04 zł. Przedszkolaki będą się cieszyć nowymi odświeżaczami jeszcze przed końcem semestru. Liczba wszystkich maszyn przekazanych w tym roku instytucjom wynosiła 1000 sztuk. Każda placówka mogła otrzymać maksymalnie dwie, a o tym, komu przypadną, decydowała kolejność zgłoszeń.
Jak Śląsk walczy ze smogiem?
Pierwsza edycja programu „Mogę zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech” pojawiła się w zeszłym roku i spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem śląskich dyrektorów. Rozdano wtedy 500 smogojadów. 27 oczyszczaczy trafiło do siedmiu placówek na terenie Tarnowskich Gór. Otrzymały je: Przedszkole nr 9 – Akademia Przedszkolaka, Przedszkole nr 11, Przedszkole nr 6, Przedszkole nr 23 w ZSP nr 2, Przedszkole nr 20, Przedszkole nr 26, Przedszkole nr 1 – Wesoła Jedyneczka.
- Ta inicjatywa wyszła od rozmów z lekarzami pediatrami, którzy sygnalizowali, że małe dzieci bardzo długo wychodzą z chorób dróg oddechowych i że do szybszej rekonwalescencji może przyczynić się lepsza jakość powietrza w przedszkolach – tłumaczyła Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Instytucje, które otrzymały sprzęt, są zobowiązane do realizowania zajęć edukacyjno - informacyjnych z zakresu ekologii. Ich uczestnikami będą zarówno mali tarnogórzanie, jak i ich rodzice. W ramach projektu zorganizowano także konkursy dla pracowników przedszkoli oraz ich podopiecznych.
- Muszę podziękować Zarządowi za podjęcie tej inicjatywy, ponieważ łączy ona dwa priorytety wojewódzkiego funduszu - mówił prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Tomasz Bednarek. - To edukacja ekologiczna oraz profilaktyka zdrowotna. Połączenie tych dwóch elementów jest dla nas szczególnie istotne, bo mamy tę świadomość, że z jednaj strony dzięki działaniom profilaktycznym zadbamy o zdrowie naszych najmłodszych mieszkańców. Z drugiej strony edukacja to coś, co będzie procentować w przyszłości - dodawał.
fot. UM Tarnowskie Góry