Pierwsze kroki w turystyce
Organizacja Leśna Kraina Górnego Śląska zaprasza wszystkich mieszkańców jednostek wchodzących w jej skład na zajęcia „Tworzenie pakietów turystycznych – szansą na lokalny rozwój aktywności społecznej i gospodarczej”. W ramach naszego powiatu dotyczy to zainteresowanych osób mieszkających w gminach: Miasteczko Śląskie, Kalety, Tworóg, Krupski Młyn, a także Zbrosławice. Samorządy włączyły się we współpracę z reprezentantami instytucji publicznych, firm prywatnych oraz organizacji pozarządowych. Głównym celem przedsięwzięcia stał się rozwój lokalnej przedsiębiorczości i promowanie walorów małych miejscowości.
Żeby wziąć udział w szkoleniu, należy do 8 października wysłać mailowe zgłoszenie do organizatorów. Warsztaty odbędą się w kilku miejscach tak, by każdy chętny mógł wziąć w nich udział.
- 12.10., 14:00-19:00
Dom Kultury im. Walentego Roździeńskiego w Koszęcinie
- 13.10., 14:00-19:30
Dom Sportowca w Lisowie
- 14.10., 14:00-19:00
Centrum Kultury Zamek w Toszku
- 15.10., 13:00-18:30
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sośnicowicach
- 16.10., 10:00-15:30
Centrum Usług Publicznych w Zbrosławicach
Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak samemu zbudować pakiet turystyczny. Poznają podstawowe narzędzia pozwalające określić i minimalizować ryzyko inwestycji, poznać szanse oraz zagrożenia dla swojego biznesu. Nauczą się efektywnych podstaw marketingu usług podróżniczych. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć TUTAJ.
Tajemnicza kopalnia w środku lasu
Gmina Miasteczko Śląskie, która zaprasza swoich mieszkańców do wzięcia udziału w kursach, sama skrywa duży potencjał turystyczny. O jednej z najciekawszych atrakcji tego miejsca wspomina opublikowana niedawno broszura "W drogę z Leśną Krainą Górnego Śląska”. Mowa oczywiście o zatopionym kompleksie z XIX wieku. Do dziś spacerując przez las w okolicach Bibieli (sołectwo Miasteczka Śląskiego), możemy się natknąć na tajemnicze ruiny dawnych zabudowań. Uroku i nastrojowej atmosfery dodaje temu miejscu fakt, że mało kto wie, co mieściło się kiedyś w tych kamiennych murach. Odwiedzanie porośniętych mchem, opuszczonych fragmentów budynków pobudza wyobraźnię. Może to zniszczone koszary? Albo wiekowa fabryka?
Uchylimy rąbka tajemnicy, chociaż o niepowtarzalnej atmosferze tego ukrytego wgłębi lasu kompleksu najlepiej przekonać się samemu. Ponad sto lat temu w Miasteczku Śląskim, a dokładnej w Bibieli uruchomiono kopalnię rud żelaza. Pokłady surowca były tak duże, że stała się jednym z najwydajniejszych tego typu przedsiębiorstw... w całej Europie. Niestety inwestorzy nie mieli szczęścia. Ich plany szybko pokrzyżowała woda, która zalewała zabudowania. Przez jakiś czas sytuację ratowały specjalne pompy parowe, ale nawet one nie uchroniły kopalni przed upadkiem. Do katastrofy doszło w 1917 roku, kiedy wielka fala niespodziewanie zalała kompleks, niszcząc pomieszczenia. Na szczęście wszystkim pracownikom udało się dostatecznie szybko uciec i obyło się bez ofiar.
W późniejszych latach próbowano reaktywować działalność górniczą, ale nie zdołano już ponownie wykorzystać zdewastowanych obiektów. Do dziś pozostają one w stanie, w jakim je porzucono. By je zobaczyć można przyjechać do Bibieli na przykład rowerem dzięki szlakowi "Leśno Rajza". W pobliżu znajdziemy też inną ciekawostkę regionu - małe, kolorowe jeziorka.
fot. Informacja Turystyczna Województwa Śląskiego