Narodowe Czytanie 2022
Na czym polega akcja? W pierwszy weekend września w różnych miastach Polski publicznie czytane są fragmenty wybranych dzieł. Wydarzeniu towarzyszą także inne atrakcje: spotkania z artystami, spektakle oraz konkursy. W tym roku odbyła się jedenasta już odsłona akcji. Cała Polska czytała tomik wybitnego poety Adama Mickiewicza. W centrum uwagi stanęły "Ballady i romanse".
Akcja opiera się nie tylko na przeczytaniu wybranego dzieła. Na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami, inicjowane są różnego rodzaju spotkania tematyczne, wykłady, warsztaty, inscenizacje czy konkursy.
- Narodowe Czytanie bardzo często organizowane będzie w plenerze i blisko natury, czemu sprzyja charakter tegorocznej lektury - stwierdzali koordynatorzy. - Jak co roku, organizatorzy Narodowego Czytania w bardzo kreatywny sposób przygotowują programy lokalnych wydarzeń. Czytanie będzie odbywać się nad brzegami jezior i mórz, przy ruinach zamków, w lasach i skansenach, ale także w teatrach, operach i pałacach - wymieniali.
Świteź? Lepsza Bibiela!
Do Narodowego Czytania każdego roku dołącza się wiele szkół. Nie inaczej jest w powiecie tarnogórskim. "Ballady i romanse" ciekawie omawiała Szkoła Podstawowa nr 1 w Miasteczku Śląskim. Uczniowie przenieśli się z ławek w plener.
Jak się okazało, okoliczne lasy stanowią wcale nie gorszą scenerię do oddania nastroju romantycznej poezji niż litewskie zagajniki. Warto pamiętać, że pobliska Bibiela ze swoimi kolorowymi jeziorkami to naprawdę magiczne miejsce. Na jej tle bardzo ładnie prezentowały się baśniowe stroje uczniów. Efekty wyjątkowej sesji zdjęciowej z zajęć zobaczyć można w powyższej galerii.
Może Cię zainteresować: