Rower - komunikacja, rekreacja, turystyka. Eksperci z wizytą i prelekcjami w Tarnowskich Górach

Dziś, 16 września, w Tarnogórskim Centrum Kultury odbyło się wydarzenie z udziałem gości z różnych stron naszego kraju. Tematem głównym spotkania stał się ruch rowerowy i jego pozytywny wpływ na rozwój gmin.

Jednoślad - to się opłaca!

Rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Gminy z obszaru Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii promują w tym czasie pozytywne nawyki związane z mobilnością.

- To kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku. Jej ideą jest zachęcanie mieszkańców do wybierania zdrowych, ekologicznych i zrównoważonych form transportu. Metropolia, jak co roku, włącza się w obchody Tygodnia Mobilności i przygotowała szereg wydarzeń - opowiadają koordynatorzy.

Jeden ze wspomnianych eventów miał dziś miejsce w Tarnowskich Górach. Władze miasta zaprosiły ekspertów, samorządowców oraz inne zainteresowane osoby na konferencję "Rower - komunikacja, rekreacja, turystyka". Podczas prelekcji pokazywano pozytywne przykłady rozwiązań z innych województw. Głos zabrali między innymi przedstawiciele Małopolski, Dolnego Śląska i Pomorza Zachodniego. O górnośląskich zamierzeniach opowiadał Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

Jak wskazywali znawcy tematu, rozwój infrastruktury rowerowej przyczynia się nie tylko do ochrony środowiska i promocji aktywnego stylu życia. Pozytywnie wpływa także na wizerunek regionu, przyciąga turystów, a także może zaktywizować mieszkańców do rozwijania przedsiębiorczości.

Tarnowskie Góry a rowerzyści

Organizatorem spotkania w TCK był oficer rowerowy naszego miasta, Aleksander Kopia. Podczas rozpoczęcia obecny był także burmistrz.

- Prezydent Kennedy powiedział kiedyś, że nie ma nic lepszego i przyjemniejszego niż swobodna jazda na rowerze. My staramy się, aby taka jazda była bezpieczniejsza i sprawniejsza, a to spotkanie ma dać nam wiedzę, jak to robić - mówił Arkadiusz Czech.

Przypomnijmy, że Tarnowskie Góry przygotowują się do realizacji dużej inwestycji, jaką jest budowa tras rowerowych. Nowa infrastruktura wyniesie 28,2 kilometry. W jej skład wejdą drogi dla rowerów o długości ok. 11,5 km, drogi dla rowerów i pieszych o łącznej długości ok. 6,2 km, pasy dla rowerów o łącznej długości ok. 1,5 km, odcinki istniejących już jezdni o łącznej długości ok. 9 km (prowadzenie rowerów w ruchu ogólnym, w tym kontraruch). Powstanie także tunel pieszo-rowerowy o długości ok. 146 m.

Aktualnie przedsięwzięcie pozostaje w fazie projektowania. Z infrastruktury będziemy mogli korzystać prawdopodobnie w 2023 roku.

Tarnowskie Góry i wypożyczalnia rowerów publicznych. Urząd Miasta jest na tak!

Nie zapomnij o wystawie

Z okazji wspomnianego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przygotowano także ekspozycję "Tarnowskie Góry na kole. Od 1886…". Fotografie czekają na zwiedzających w holu TCK. Zobaczymy tam miedzy innymi zdjęcia z kolekcji Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon