Ruszają przygotowania do Gwarków 2025. TCK zaprasza na spotkanie w sprawie pochodu

Mogło by się wydawać, że przecież dopiero co obchodziliśmy święto miasta. Tak duże wydarzenie potrzebuje jednak wiele czasu na organizację. Dlatego Tarnogórskie Centrum Kultury zachęca do udziału w spotkaniu dotyczącym kolejnej edycji imprezy.

Urszula Ważna
Pochod gwarkowski 2024 23

Pochód gwarkowski 2025

Atrakcja sama się nie przygotuje. Dlatego też TCK zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu organizacyjnym. Dołączyć mogą zarówno doświadczeni, jak i każdy, kto chce spróbować swoich sił w tego typu działalności.

Zapraszamy serdecznie stałych uczestników, osoby, które chciałyby dołączyć po raz pierwszy, oraz wszystkich sympatyków tego wyjątkowego wydarzenia. Spotkajmy się, by wspólnie tworzyć tradycję Pochodu Gwarkowskiego! - proponuje TCK.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 13 grudnia. Rozpocznie się o godzinie 18:00 w Galerii Przytyk w Tarnogórskim Centrum Kultury (ul. Sobieskiego 7). Zainteresowani powinni się udać do sali szkoleniowej 32. Wstęp wolny.

Podczas spotkania porozmawiamy o tegorocznym wpisie Pochodu Gwarkowskiego na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także o temacie przewodnim przyszłorocznej edycji. Omówimy również propozycje przygotowania nowych kostiumów oraz poruszymy inne istotne kwestie związane z organizacją wydarzenia - zapowiadają przedstawiciele TCK. - Będzie to doskonała okazja, aby podzielić się pomysłami, nawiązać nowe kontakty i włączyć się w przygotowania do nadchodzącego Pochodu Gwarkowskiego - dodają.

Pochód wyróżniony

To był dobry rok dla kontynuatorów tarnogórskiej tradycji. Udane Gwarki to niejedyny sukces. W lipcu nieodłączna część święta miasta doczekała się ogólnopolskiego uznania. Pochód gwarkowski został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Warto wspomnieć, że rok wcześniej wyróżnienie to objęło także zwyczaje związane z kultem św. Barbary oraz tradycje górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej dzięki pracy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Wszystkie środowiska związane z praktykowaniem tradycji, zwyczajów, wykonywaniem tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła, przechowujące wiedzę tradycyjną i wierzenia, kultywujące pamięć historyczną, zajmujące się tradycjami muzycznymi, widowiskowymi, językowymi i innymi przejawami działalności człowieka mogą zgłaszać te zjawiska do wpisu na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - tłumaczą przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Z roku na rok tarnogórski pochód się zmienia. Pojawiają się nowe osoby, zmieniane są stroje dla historycznych postaci. W poniższej galerii można zobaczyć, jak tradycyjny korowód prezentował się podczas tegorocznych Gwarków.

Pochod gwarkowski 2024 10

Może Cię zainteresować:

Gwarkowie, Marysieńka i Korfanty w Tarnowskich Górach. Jak w tym roku prezentował się pochód?

Autor: Urszula Ważna

08/09/2024

Pochód gwarkowski 2024

Może Cię zainteresować:

Powspominajmy to jeszcze raz... Kolejna porcja fotografii z pochodu gwarkowskiego 2024

Autor: Urszula Ważna

10/09/2024

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon