Salon Śląski w Świerklańcu
Do odwiedzenia tego miejsca zapraszaliśmy już niejednokrotnie. Piękne alejki dawnej posiadłości Donnersmarcków pięknie prezentują się w każdej porze roku i idealnie nadają na romantyczny spacer czy wycieczkę z dziećmi. Niedawno pojawił się świetny pretekst, by kolejny raz wyruszyć do Świerklańca.
Stowarzyszenie Wrazidlok, we współpracy z Urzędem Gminy Świerklaniec, zainicjowało Salon Śląski. Co to takiego?
- Salon Śląski to cykl wystaw, koncertów, prelekcji, prezentacji, pokazów, które mają wspomnieć przeszły splendor tego miejsca i dodać do niego nowy blask. Szczegółowy harmonogram działań majowych znajduje się na stronie internetowej: emagnaci.pl. Chcemy, żeby Pałac Kawalera wibrował wydarzeniami kulturalnymi i artystycznymi na wysokim poziomie – opowiada Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia.
Opowieść o Blance de Paiva oraz Guido Donnersmarcku, czyli jak powstał pałac w Świerklańcu
Już w najbliższą sobotę, 15 maja, rozpocznie się pierwsze wydarzenie w ramach Salonu Śląskiego. Wystawę „Pałac pełen blasku” będziemy mogli zobaczyć od godziny 16:00. Na posterach pokazane zostaną zdjęcia eksponujące nieistniejący Pałac i Zamek w Świerklańcu. Ekspozycja powstała dzięki zbiorom prywatnego kolekcjonera Zbigniewa Banasia.
- Świerklaniec to kraina mojego dzieciństwa, od zawsze interesowałem się jego niezwykłą historią. Cieszę się, że mogę zaprezentować część moich zbiorów. Dzięki cyfrowej obróbce zobaczyć można, jak wielkim skarbem był Pałac i Zamek, które zostały zburzone. Zdjęcia te, mam nadzieję, ożywią tęsknotę za utraconym pięknem – mówi twórca wystawy.
Gmina Świerklaniec zaprasza
Zdjęcia oraz pocztówki będzie można oglądać aż do końca września. Wystawa to jednak dopiero pierwsze z przedsięwzięć związanych z Salonem Śląskim. Już 16 maja wszyscy miłośnicy przyrody mogą przybyć na prelekcję "Jeż MegaZwierz". Spotkanie odbędzie się o godzinie 16:00.
- Zdecydowaliśmy się na współpracę ze Stowarzyszeniem Wrazidlok, bo Park potrzebuje działań odwołujących się do jego nobliwej przeszłości, ale i działań nowatorskich, twórczo rozwijających magnackie tradycje – wyjaśnia wójt Świerklańca Marek Cyl – W ciągu wiosny i lata będzie można w Parku zobaczyć wystawy, posłuchać koncertów, porozmawiać z ciekawymi ludźmi - dodaje.
fot. UG Świerklaniec