W uznaniu zasług
Oficjalne rozdanie nagród miało miejsce w ubiegłą sobotę. Artyści z Opery Śląskiej postanowili zorganizować wyjątkowe przedstawienie dedykowane służbie lekarskiej, która podczas trudnego czasu społecznej kwarantanny poświęcała się dla pacjentów. Podczas gali na scenie zaprezentowali się wybitni soliści. Wśród nich: Anna Borucka, Gabriela Gołaszewska, Andrzej Lampert, Stanislav Kuflyuk, Maciej Komandera. Na wniosek Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach wręczono także Odznaki Honorowe Ministerstwo Zdrowia.
Wyróżniono aż 65 lekarzy, pielęgniarek, salowych, ratowników medycznych oraz wolontariuszy z różnych części Śląska podejmujących się trudnej pracy przy zwalczeniu epidemii oraz jej skutków. Wśród nich znaleźli się także pracownicy służby zdrowia z placówek medycznych z Tarnowskich Gór: lekarz Wojciech Łusicki oraz pielęgniarki Aniela Gryc-Gacka i Sylwia Kubica. Co więcej, nagrody przyznano także osobom, które nie stały bezpośrednio "na linii frontu", ale tak jak mogły wspomagały medyków swoimi wysiłkami. Uhonorowano Metropolitę Katowickiego Arcybiskupa Wiktora Skworca oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Medal Śląskiej Izby Lekarsiej otrzymali także: prezes Fundacji Kulczyk Foundation Dominika Kulczyk, Kopalnia Węgla Kamiennego Piast-Ziemowit i Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
- Udało nam się wynegocjować z Komisja Europejska w Polsce przesunięcie znacznych środków na wsparcie służby zdrowia - przyznał w sobotę Jakub Chełstowski. - Współpracujemy również bardzo dobrze ze stroną rządową Premiera Mateusza Morawieckiego, dzięki tym wszystkim działaniom prawie ćwierć miliarda złotych trafiło do śląskich szpitali. Jestem pewien, że gdy uda się wygrać z pandemią, nasze placówki będą jednymi z najlepiej wyposażonych w tej części Europy - dodał.
Śląsk w walce z pandemią
O przyznanie wyróżnienia dla Chełstowskiego wnioskował do organizatorów dr n. med. Tadeusz Urban, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.
- Pragniemy w ten sposób podkreślić zaangażowanie marszałka, jego aktywną postawę i wartość podejmowanych przez Zarząd Województwa Śląskiego działań, które wspierały śląskich medyków w trakcie trwania pandemii COVID-19 - czytamy w uzasadnieniu. - To dzięki działaniom marszałka Jakuba Chełstowskiego szpitale w województwie śląskim zostały doposażone w niezbędny sprzęt do walki z chorobą, a pracownicy placówek medycznych w środki ochrony osobistej - dodają autorzy dokumentu.
Wnioskodawcy przyznają, że władze regionu natychmiastowo zareagowały, ruszając na pomoc szpitalom. Dzięki temu możliwy był błyskawicznie zakup sprzętu medycznego. W kwietniu Zarząd Województwa wprowadził zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020. Umożliwiło to przekierowanie 75 mln euro, czyli ponad 330 mln zł na walkę z pandemią koronawirusa. W ten sposób realne stało się wsparcie finansowe szpitali na poziomie prawie 95% kosztów kwalifikowanych. Łączna kwota dofinansowania to ok. 117,5 miliona złotych.
fot. Karol Fatyga