Z jego usług korzystają prokuratury, sądy, jednostki policji, firmy ubezpieczeniowe, szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie oraz pacjenci indywidualni. Śląskie Centrum Medycyny Sądowej znajdujące się przy ul. Piekarskiej 103 w Bytomiu powstało w 2014 roku i oprócz przygotowywania i wydawania opinii sądowo-lekarskich oraz przeprowadzania sądowo-lekarskich sekcji zwłok, posiada również Zakład Patomorfologii. W skład zakładu wchodzą Prosektorium, Pracownia Histopatologiczna i Gabinet Biopsji Cienkoigłowej.
Zapewnia ono zatem kompleksową obsługę związaną z wykonywanymi badaniami. - W naszej ofercie znajduje się pełna gama badań histopatologicznych i cytologicznych, wykonywanych z materiału przysłanego, w tym badania śródoperacyjne i badania immunohistochemiczne, dostarczane przez placówki medyczne. Z naszych usług korzysta też coraz więcej pacjentów indywidualnych, którzy decydują się na zlecanie wykonania badań lub biopsji cienkoigłowej - wylicza Bożena Górczak, właścicielka Śląskiego Centrum Medycyny Sądowej. - Oferujemy usługi w zakresie sądowo-lekarskich badań sekcyjnych i diagnostyki histopatologicznej. Służymy też pomocą podczas opiniowania medyczno-sądowego w sprawach karnych oraz cywilnych – podkreśla.
Wysoko wykwalifikowani zawodowcy
Olbrzymim atutem placówki jest fakt, że zatrudnia wysoko wykwalifikowanych fachowców. Nie brakuje tu ekspertów zarówno z patomorfologii, jak i medycyny sądowej, a wśród nich wymienić należy chociażby dr Marka Majowskiego, specjalistę patomorfologa, związanego z ŚCMS od początku istnienia placówki, czy dr hab. med. Czesława Chowańca specjalistę medycyny sądowej, biegłego sądowego orzekającego w najgłośniejszych polskich sprawach z zakresu medycyny sądowej. Mają za sobą nie tylko dyplomy uczelni medycznych, ale także ponad 20 lat doświadczenia, tysiące skonsultowanych przypadków i przebadanych pod mikroskopem preparatów. To oni, wraz z całym zespołem, dostarczają prokuraturom w całej Polsce wiarygodnych dowodów w toczących się postępowaniach. To jednak nie wszystko, ponieważ istnieje też możliwość poszerzenia zespołu konsultacyjno-opiniującego o specjalistów z różnych dyscyplin klinicznych, np. chorób wewnętrznych, kardiologii, ortopedii i traumatologii, neurologii, ginekologii i położnictwa itp.
W Centrum znajduje się także Gabinet Biopsji Cienkoigłowej, z którego korzysta coraz więcej pacjentów – zarówno z województwa śląskiego, jak i małopolskiego, łódzkiego czy opolskiego. Dlaczego warto? Przede wszystkim z uwagi na precyzję wykonywania badań, dokładność, ale i szybkość, ponieważ wynik biopsji możemy odebrać już po dwóch godzinach od pobrania próbki! - Możemy zaproponować krótszą ścieżkę wykonywania badań specjalistycznych. Pacjent, który w trakcie wizyty u lekarza rodzinnego lub specjalisty, dowie się, że wskazane byłoby wykonanie np. biopsji guzka tarczycy, który może być związany nie tylko z chorobą nowotworową, ale także np. z „ostatnio medialną” chorobą Hashimoto, to takie badanie pod kontrolą USG wykonamy na miejscu, a wynik pacjent otrzyma jeszcze tego samego dnia – wyjaśnia dr Marek Majowski.
Czas jest tu bardzo istotny
- Mamy taką dewizę, aby wszystkie badania wykonywać rzetelnie i jednocześnie w miarę najkrótszym czasie, który oczywiście uzależniony jest od materiału, na którym pracujemy. Innego czasu wymaga analiza kości, a innego biopsja wycinku żołądka – podkreśla patomorfolog. Szybkość otrzymania wyniku wpływa nie tylko na możliwość rychłego podjęcia leczenia, ale także na samopoczucie pacjenta denerwującego się oczekiwaniem na wynik. Tu oczekiwanie ograniczone jest do minimum.
- Często stres, który dokucza pacjentom, wynika z niepokoju onkologicznego. Wykonując badanie możemy rozwiać wątpliwości związane z tym, że zmiana powstała w ciele pacjenta nie jest nowotworem złośliwym– wyjaśnia dr Majowski. - Pacjent umówiony pomiędzy godziną 9.00 a 12.00, na biopsję cienkoigłową, praktycznie po dwóch godzinach może odebrać wynik osobiście albo w wersji elektronicznej, którą przesyłamy na skrzynkę mailową – informuje Bożena Górczak. Badanie można wykonać prywatnie lub w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Pacjenci posiadający skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu mogą u nas prywatnie wykonać biopsję tarczycy, piersi, ślinianki, albo węzła chłonnego. Jednakże oferujemy też opcję bezpłatną – badanie refundowane z NFZ. Mogą z niej skorzystać pacjenci szpitali, gabinetów i poradni, które podpisały z nami umowy. Wówczas rozliczenie za badanie zachodzi pomiędzy ŚCMS a placówką, w której pacjent się leczy – podkreśla Bożena Górczak. Dlatego też zachęcamy gabinety lekarskie i przychodnie do podjęcia współpracy z ŚCMS w Bytomiu – dodaje.
Olbrzymie spektrum badań
- Na miejscu wykonujemy badania biopsji cienkoigłowej „narządów powierzchownych”, głębokich biopsji m.in. wątroby czy płuca nie wykonujemy z tego względu, że nie dysponujemy zapleczem łóżkowym, a taka biopsja wymaga hospitalizacji – podkreśla dr Majowski. W jakim celu wykonywana jest biopsja? – Badanie to pozwala na ocenę komórek narządu pod mikroskopem. Dzięki temu możemy stosunkowo szybko postawić diagnozę i stwierdzić, czy pacjent ma powody do niepokoju. Po otrzymaniu wyniku kierowany jest do specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie – mówi dr Majowski.
Co jeszcze oferuje ŚCM?
- Jeżeli pacjent chce uzyskać informacje jakie ma szanse na uzyskanie odszkodowania, może u nas zlecić analizę dokumentacji medycznej albo otrzymać poradę dotyczącą związanego z tym toku prawnego. Wykonujemy też obdukcje związane m.in. z pobiciem, wypadkami komunikacyjnymi, staraniem się o odszkodowanie, czy zadośćuczynienie – wylicza dr Majowski.
Ważnym aspektem działalności Centrum jest tzw. sekcja ubezpieczeniowa. – W przypadku zgonów firma ubezpieczeniowa niejednokrotnie zastrzega sobie, że kwoty ubezpieczenia mogą zostać podwyższone w niektórych przypadkach. Wtedy też, w celu potwierdzenia przyczyny zgonu czy jej doprecyzowania, zlecają nam wykonanie sekcji – wyjaśnia Bożena Górczak.
Współpraca z uczelnią
Pracujący tu specjaliści wiedzę przekazują też młodemu pokoleniu, ponieważ od 2018 roku ŚCMS współpracuje z Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach i nowo powstałym Wydziałem Lekarskim. - Studenci korzystają z prowadzonych tu zajęć praktycznych z anatomii prawidłowej. W tym roku będą uczestniczyli też w zajęciach praktycznych z patomorfologii, a pod koniec edukacji czekają ich zajęcia z medycyny sądowej – wyjaśnia dr Marek Majowski.
Przypomnijmy, że siedziba Śląskiego Centyrum Medycyny Sądowej znajduje się przy ul. Piekarskiej 103 w Bytomiu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.scms.com.pl. Odpowiedzi na zagadnienia związane z Centrum można też uzyskać dzwoniąc pod nr tel. 665 100 353, fax: 32 389 30 40 lub przesyłając e-mail na adres laboratorium@scms.com.pl.