GCR "Repy" przyjmie uchodźców
Członkini Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała poinformowała, które placówki zostały wyznaczone do specjalnej pomocy uchodźcom. Wiemy, że trwają przygotowania miejsc dla łącznie 150 rannych w czterech szpitalach:
- Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu
- Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach
- Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich
- Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach
Kolejne 250 osób będą mogły przyjąć ośrodki rehabilitacyjne oraz uzdrowiska:
- Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty"
- Uzdrowisko w Goczałkowicach-Zdroju
- Wojewódzki Szpital dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju
- Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej
"Śląskie szpitale marszałkowskie dla Ukrainy"
To nazwa akcji, w ramach której placówki na terenie województwa zbierają artykuły medyczne dla wschodnich sąsiadów. Udział wziąć mogą osoby prywatne, ale także firmy farmaceutyczne i medyczne. Dary przyjmuje między innymi GCR "Repty" (ul. Jana Śniadeckiego 1) w portierni. Jakie artykuły są potrzebne?
- bandaże: taktyczne, hemostatyczne, przeciwoparzeniowe, okluzyjne, elastyczne
- igły, strzykawki
- leki pierwszego rzutu, w tym przeciwbólowe
- worki ambu, sprzęt do drożności dróg oddechowych
- apteczki i plecaki medyczne
- koce termiczne
- defibrylatory, respiratory
Samorząd i medycy razem dla Ukraińców
Na początku tygodnia reprezentanci Starostwa Powiatowego spotkali się z kierownikami przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, zarządzającymi szpitalami oraz lekarzami i medykami z obszaru powiatu tarnogórskiego.
- Musimy przygotować procedury oraz konkretne działania, uwzględniające pomoc medyczną, wsparcie psychologiczne oraz działania informacyjne, ujednolicone dla wszystkich samorządów i instytucji w powiecie tarnogórskim – mówiła starosta Krystyna Kosmala.
Przypomnijmy, że dziś, 2 marca, otwiera się powiatowy magazyn zbiórki pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Zgormadzone tam dary zostaną dostarczone na wschód.
Bezpłatna pomocy medyczna dla Ukraińców
- Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej - informuje NFZ.
Nieodpłatne świadczenia będą udzielane na podstawie zaświadczenia wystawionego przez Straż Graniczną RP lub posiadanego w dokumencie podróży odcisku stempla Straży Granicznej RP z datą od 24.02.2022.
Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.