Zobacz, czy autobus się spóźnia
Wielu osobom, które podróżują transportem publicznym, zdarzyło się zastanawiać, dlaczego pojazd przez dłuższy czas nie pojawia się jeszcze na przystanku, albo czy zdążą na odjazd autobusu. Dzięki nowemu rozwiązaniu, wypracowanemu w ramach projektu otwierającego dane, będziemy mogli śledzić pojazdy linii ZTM w czasie rzeczywistym.
Jak to działa? Obliczanie opóźnienia względem rozkładu jazdy możliwe jest dzięki zamontowanym w autobusach odbiornikom GPS regularnie, co kilkanaście sekund, przekazującym pozycję pojazdu do centralnego systemu.
Jak dodają przedstawiciele GZM, dzięki przetworzeniu tych danych do otwartego formatu, informacje te będą mogły zostać wykorzystane w dowolnej aplikacji służącej planowaniu podróży komunikacją miejską.
– Porównanie pozycji pojazdu z rozkładem jazdy pozwala na udostępnianie aktualizacji rozkładu jazdy w postaci serwisu GTFS-RT, z którego mogą korzystać wszyscy chętni. Format GTFS-RT umożliwi również udostępnienie tych informacji w aplikacji i na mapach Google, nad czym w Metropolii rozpoczęliśmy pracę – wyjaśnia Hubert Morawski, kierownik projektu z ramienia GZM.
Za opracowanie serwisu odpowiada przedsiębiorstwo Vooom.
– Wierzymy, że kluczowa rola w kształtowaniu polityki transportowej w miastach zawsze będzie należeć do samorządu, dlatego bardzo chętnie współpracujemy m.in. z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią – mówi Łukasz Anwajler, wiceprezes firmy.