Spacerowe trasy na letnie popołudnia w Mieście Gwarków. Gdzie warto się wybrać na przechadzkę?

Długie, ciepłe dni sprzyjają mniejszym i większym wyprawom. Dla osób lubiących zakończyć dzień na świeżym powietrzu mamy kilka propozycji. Sprawdzą się zarówno na relaksującą przejażdżkę rowerową, wypad z dziećmi czy romantyczną randkę.

1. Klasyka zawsze w modzie - Park Miejski

Znajdziemy go - kto by się spodziewał - w centrum miasta. Całkiem sporych rozmiarów kawałek zieleni w przestrzeni urbanistycznej. Nie każdy wie, że park jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje powiązania z dawną działalnością górniczą w Tarnowskich Górach. Krajobraz urozmaicają ławki dla zmęczonych turystów, infrastruktura dla dzieci, altanka na szczycie pagórka czy charakterystyczny drewniany grzybek.

2. Z podziemną atrakcją - Park Repecki

Pozostając w klimatach UNESCO warto wybrać się do Rept Śląskich. Nad znaną Sztolnią Czarnego Pstrąga rozciąga się rozległy park. To właśnie tam mieści się Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty. Park nie jest jednak zarezerwowany dla pacjentów i ich odwiedzających. Długie alejki ukryte w cieniu potężnych drzew cieszą się popularnością wśród mieszkańców.

3. W las, czyli do Pniowca

Teraz trochę na północ. Na spacer poleca się kolejna dzielnica Tarnowskich Gór. Na granicy Strzybnicy i Pniowca ścieżki tworzą ładne trasy spacerowe czy rowerowe. Punktem wartym odwiedzenia jest ukryty w lesie zalew. Można odpocząć tam podczas wycieczki. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy nordic walking.

4. Z widokiem na miasto - hałda popłuczkowa

Teraz coś dla fanów pięknych panoram. Z hałdy popłuczkowej rozciąga się malowniczy widok na Tarnowskie Góry. Samo wzgórze także może zrobić wrażenie, nie tylko na najmłodszych. Oczywiście hałda także należy do tarnogórskich obiektów UNESCO. Na miejsce dojdziemy ulicą Małą lub Długą.

5. Coś dla naprawdę wytrwałych - szlak gwarków

W Tarnowskich Górach rozmieszczone są figury przedstawiające dawne postacie związane z górnictwem. Można znaleźć je w różnych punktach miasta. Z racji wielkości nie sposób gwarków przeoczyć. Na czym więc polega trudność? Część rzeźb została ulokowana w centrum, ale nie wszystkie. Mała podpowiedź: warto zajrzeć do Pniowca, Rept Śląskich, Bobrowników Śląskich-Piekar Rudnych, Starych Tarnowic, Opatowic i Osady Jana.

6. W pałacowym stylu - Park w Świerklańcu

Już co prawda poza granicami Tarnowskich Gór, ale nie sposób o nim nie wspomnieć. Dawny kompleks należał kiedyś do bogatej rodziny Donnersmarcków. W parku znajdował się wspaniały pałac nazywany Małym Wersalem, a także zamek. Do naszych czasów zachowały się pozostałości po historycznej świetności tego miejsca w postaci rzeźb czy Pałacu Kawalera.

7. Idealny na sesję zdjęciową - ogród botaniczny w Brynku

W nieodległej gminie Tworóg znajduje się miejsce dla miłośników przyrody, ciszy i plenerów fotograficznych. Przy pałacu w Brynku turystów zaprasza ogród botaniczny. Wstęp na jego teren jest bezpłatny. Zachwyca nie tylko znawców rzadkich gatunków. Nada się także na romantyczny spacer bez tłumów dookoła czy relaksujący czas z książką wśród natury.

Tarnowskie gory zdjecia

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry. 7 ciekawych miejsc na sesję fotograficzną

Autor: Urszula Gołkowska

25/04/2021

Pałac w Brynku

Może Cię zainteresować:

Wycieczka do Brynka. Co warto tam zobaczyć?

Autor: Urszula Gołkowska

26/06/2021

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon