Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ma własną ekopracownię. Pozwoli na lekcje przyrody w plenerze

Młodzi uczniowie będą mogli poznawać tajniki natury podczas zajęć na świeżym powietrzu. Niedawno na terenie placówki otwarła się nowa infrastruktura. W ramach projektu powstał mały ogródek, ścieżki sensoryczne, drzewo grające czy małe obiekty dla zwierząt.

Ekopracownia w SOSW już gotowa

W zeszłym tygodniu placówka świętowała swój wielki dzień. Jubileusz 60-lecia połączony został z uroczystością nadania imienia szkole. Patronuje jej Krzysztof Respondek. To jednak niejedyne nowości. Warto wspomnieć, że SOSW ma nową atrakcję dydaktyczną. Jest nią ekopracownia. Dzięki niej dzieci i młodzież mają okazję, by lekcje w klasach urozmaicać zajęciami na dworze. Czerwcowa pogoda sprzyja takim planom. Warto także pamiętać, że dodatkowe bodźce mogą wspomóc naukę i zapamiętywanie informacji. A do tego zdecydowanie podnoszą ciekawość samych uczniów. Realizację projektu współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- Utworzono ogród edukacyjny, który stanowi namiastkę natury w mieście i umożliwia poznawanie jej tajników w najbliższym otoczeniu szkoły. Zagospodarowana pracownia jest przeznaczona dla uczniów SP z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym oraz dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym przebywających w Szkole Przysposabiającej do Pracy - podają przedstawiciele WFOŚiGW.

Pracownię na świeżym powietrzu podzielono na dwie części. Pierwsza z nich ma charakter ogrodniczy. Dzieci znajdą tam skrzynie do wysiewu warzyw i ziół oraz rabaty z krzewami owocowymi. Kompozycję uzupełnia skalniak z roślinami skalnymi, a także ścieżka sensoryczna. Drugi segment pracowni określony został wypoczynkowym. Umieszczono tam drugą ścieżkę sensoryczną. Do jej utworzenia posłużyły różne materiały organiczne: żwir, piasek, kamienie otoczaki, drewniane belki.

Uczniowie mogą uczestniczyć w lekcjach pod chmurką przy przygotowanych stolikach. Twórcy zadania zadbali także o zwierzęta, jakie mogą zamieszkać w pracowni. W tym celu zamontowano domki dla owadów i ptaków oraz karmniki. Ciekawą atrakcją może być też drzewo grające. To przyrząd dydaktyczny, dzięki któremu poznaje się akustykę drewna. Wartość całego projektu wyniosła 57 435,80 zł. Dotacja ze środków WFOŚiGW to 45 944,10 zł. Pozostałe koszty pokrył wkład własny.

Zielony przystanek w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry maja pierwszy zielony przystanek. Kolejne są już w planach

Autor: Urszula Gołkowska

10/05/2024

ZSP nr 4 z nową altanką

Może Cię zainteresować:

Dzieci z Rybnej będą mogły uczyć się na świeżym powietrzu. Zobaczcie ich nową zieloną klasę

Autor: Urszula Gołkowska

19/10/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon