Tyflomapy, pętla indukcyjna i ścieżka dotykowa
Do wczoraj, 14 września, w budynku władz powiatu możemy skorzystać z nowych rozwiązań zaprojektowanych specjalnie dla osób ze specjalnymi potrzebami. Na podłodze zamontowano ścieżkę dotykową.
- Ma za zadanie ułatwić bezpieczne dotarcie do biura podawczego, punktu informacyjnego czy toalety. Oznaczenia o zmiennej fakturze na podłożu mają służyć głównie osobom niewidomym - opowiadają przedstawiciele Starostwa.
W holu znajdziemy także tyflomapę. Co to takiego?
- Tyflomapa – czyli mapa czytana za pomocą zmysłu dotyku lub w ograniczonym stopniu - wzrokiem, która przeznaczona jest dla osób niewidomych i słabowidzących - tłumaczą urzędnicy.
Nie zapomniano także o mieszkańcach z aparatami słuchowymi.
- W biurze podawczym, gdzie w pierwszej kolejności trafia najwięcej interesantów, zostało zamontowane urządzenie wspomagające słuch, tzw. pętla indukcyjna - dodają pracownicy Starostwa.
Tyflomapy pojawią się również w budynkach przy ulicy Sienkiewicza 16 i Mickiewicza 41 w Tarnowskich Górach.
Język migowy nie jest już barierą
Od marca tego roku w siedzibie Starostwa Powiatowego możemy też skorzystać z urządzenia firmy Seventica , które pomoże osobom niesłyszącymi lub niedosłyszącymi szybko załatwić potrzebne dokumenty i zaświadczenia.
- SKN [System Komunikacji Niewerbalnej] to zwyczajna trójstronna wideokonferencja, wykorzystująca rozwiązania Cisco, która pozwala na to, żeby połączyć trzy osoby: tłumacza języka migowego, urzędnika oraz osobę niesłyszącą – wyjaśnia Robert Gdela, Prezes Zarządu Seventica.
Tego typu rozwiązanie to duże ułatwienie nie tylko dla klienta, który nie musi specjalnie umawiać się na spotkanie w obecności tłumacza, ale także dla samej placówki. Może to między innymi zmniejszyć ponoszone koszty, a także podnieść jakość wykonywanych usług.
Przemiana Mechanika. Szkołę wyremontowano i zmodernizowano