Stowarzyszenie Gliwicka 66 zaprasza na "Podcasty o żydowskim dziedzictwie". To kolejny projekt edukacyjny tarnogórskich pasjonatów

Stowarzyszenie Gliwicka 66 zaprasza na "Podcasty o żydowskim dziedzictwie". To najnowszy projekt edukacyjny młodego stowarzyszenia z Tarnowskich Gór, który ma na celu odkrywanie dziedzictwa kultury żydowskiej i popularyzację wielokulturowej historii Górnego Śląska.

Stowarzyszenie Gliwicka 66 kontynuuje działania edukacyjne i popularyzujące wielokulturową historię regionu. Założona trzy lata temu organizacja pozarządowa została powołana do opieki nad cmentarzem żydowskim i dawnym domem przedpogrzebowym w Tarnowskich Górach. Przez ten czas pasjonaci ze stowarzyszenia zdążyli przeprowadzić wiele projektów i wydarzeń przybliżających mieszkańcom dziedzictwo tarnogórskiej gminy żydowskiej. Teraz stowarzyszenie Gliwicka 66 zaprasza na "Podcasty o żydowskim dziedzictwie" - serię podcastów przybliżających słuchaczom żydowską kulturę i tradycję w najróżniejszych aspektach, od tematyki kulinarnej po najważniejsze dla wyznawców judaizmu święta i obrzędy religijne.

Na projekt składa się łącznie 9 podcastów:

  1. Kalendarz żydowski
  2. Żydowskie cmentarze i ich symbolika
  3. Pogrzeb w judaizmie
  4. Święta w judaizmie
  5. Żydowskie dziedzictwo dzisiaj
  6. Kuchnia żydowska
  7. Żydzi na Górnym Śląsku
  8. Cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach
  9. Kobiety w judaizmie

W projekcie wzięło udział 7 ekspertów: literaturoznawczyni dr hab. prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Joanna Degler, edukatorka Anna Wencel z Żydowskiego Muzeum Galicja, historyk i judaista Sławomir Pastuszka, badacz historii Żydów na Górnym Śląsku Dariusz Walerjański z Muzeum Górnictwa Węglowego, prezeska Zarządu Fundacji Brama Cukermana i kierowniczka Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach Karolina Jakoweńko, kulturoznawczyni Magdalena Maślak oraz społeczny opiekun cmentarza żydowskiego Tadeusz Ziemianek, wieloletni członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Podcastów można posłuchać na platformie YouTube i Spotify. Projekt "Podcasty o żydowskim dziedzictwie" został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz Urzędu Miasta Tarnowskie Góry.

Wizualizacja "miedarskich" prehistorycznych zwierząt

Może Cię zainteresować:

W Miedarach odkryto ponad 1000 prehistorycznych okazów. Czekały pod ziemią 240 milionów lat

Autor: Urszula Ważna

08/12/2023

Remont widowni w Strzybnicy

Może Cię zainteresować:

Szykują się spore zmiany w Strzybnicy. Co z amfiteatrem w Parku Hutnika?

Autor: Urszula Ważna

12/12/2023

Projekt "Dawni mieszkańcy pod-cieniami"

Może Cię zainteresować:

W podcieniach będzie można spotkać dawnych mieszkańców Tarnowskich Gór

Autor: Urszula Ważna

08/12/2023

Subskrybuj tarnowskiegory.info

google news icon