10 miast GZM czekają zmiany
Na terenie gmin przeprowadzono duże badanie, które miało wykazać, jaki wygląda kwestia parkowania. Wynajęta przez GZM firma sprawdziła nawyki podróżujących. Podczas prac posłużono się samochodem wyposażonym w kamery skanujące przestrzeń miejską z systemem rozpoznawania obrazów czy ankietami skierowanymi do mieszkańców i gości.
- Polityka parkingowa okazała się podczas prac na Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej jednym z jej istotniejszych instrumentów – tłumaczył Grzegorz Kwitek, członek Zarządu GZM. – Chodzi nie tylko o brak jednolitego systemu zarządzania, ograniczoną liczbę miejsc parkingowych w miastach, ale też brak danych liczbowych na temat funkcjonowania miejsc postojowych w ich centrach. GZM w porozumieniu z gminami postanowiła więc zająć się koordynacją tego tematu, rozpoczynając od przeprowadzenia badań – wyjaśniał.
W projekcie wzięło udział 10 miast:
- Tarnowskie Góry
- Bytom
- Chorzów
- Dąbrowa Górnicza
- Gliwice
- Katowice
- Ruda Śląska
- Sosnowiec
- Tychy
- Zabrze
Co czeka Tarnowskie Góry?
Po etapie badań przyszedł czas na opracowanie strategii. Będą ją wspólnie ustalać miasta, które podpisały umowę z GZM.
Bezpieczna infrastruktura – a na tym ma się opierać od przyszłego roku parkowanie w naszym mieście – powinna poprawić jakość życia mieszkańców oraz wpłynąć na zrównoważony rozwój gospodarczy w naszym mieście oraz Metropolii. Taki jest nasz, całej dziesiątki z Metropolią na czele, cel - stwierdza burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.
Co to oznacza w praktyce? Burmistrz przekazał portalowi ŚLĄZAG, że "przyszła strefa miałaby składać się z dwóch części: jedna obejmowałaby stare miasto, druga - teren w obrębie obwodnicy miasta". Mowa o płatności za parkowanie. Na razie wiadomo, że dziesięć miast ma wspólnie opracować:
- spójne zasady poboru opłat
- wytyczne projektowania organizacji ruchu w strefach płatnego parkowania
- zasady kształtowania opłat za parkowanie
- rekomendacje dotyczące funkcjonowania (granice, dni oraz godziny) stref płatnego parkowania indywidualne dla każdej miejscowości
Przy pracach będą brane pod uwagę opinie mieszkańców, osób pracujących oraz prowadzących przedsiębiorstwa na terenie wspomnianych gmin. W planie znalazły się też działania promocyjne i edukacyjnych z zakresu polityki parkingowej oraz stref płatnego parkowania. Wdrożenia zmian zostały zaplanowane na 2026 rok.

Może Cię zainteresować:
W Tarnowskich Górach powstaje #3Miejsce. To przestrzeń, gdzie każdy ma się czuć potrzebny

Może Cię zainteresować: